Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2013
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/VVS2, Salguero smycken, Stockholm 2010, stl 19,25 mm, vikt 9,7 g, en sliten klo, stenkuvert.
OLE LYNGGAARD, collier, turmalinkvarts, inneslutningar som når ytan, kulor ca 9,7 mm, dobbar, ej lås, längd 46 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, Cr(J)/SI1, IGI cert F6D55295 och F6D55296, stift, vikt 1,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,57 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17,5+ mm, vikt 4,3 g, en diamant har en opolerad fasettyta.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, 2 diamanter har totalt 3 nagg, stift, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,42 ctv, Cr(J)/SI1, GIA Reports 2146085215 och 2146593527, stift, vikt 1,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, svagt doserade från 11,5 till 13,7 mm, längd 44,5 cm, kullås i 14K guld, vikt 85,5 g.
PÄRLCOLLIER, 8-radig, odlade sötvattenpärlor, längd 42 cm, dobbar, ej lås, passar till Lynggaardlås.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 42 cm, vikt 7,9 g.
COLLIER, troligen rosenkvarts och rosa turmaliner, längd 79 cm, dobbar, ej lås, passar till Ole Lynggaardlås.
MONTBLANC, collier, Profile collection wish, sterlingsilver, vikt 26 längd 39-40 cm, originaletui och ytterkartong.
MONTBLANC, armband, star in colour, sterlingsilver, blå acryl, vikt ca 12 g, längd 19-20 cm, originaletui och ytterkartong.
COLLIER, 3-radig, äkta stenar, några färgade, silverhjärtan, längd 42,5 cm, dobbar, passar till Lynggaardlås.