Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2013
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS2, GIA 5141268522, Mickael Heymann, Stockholm 2011, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, längd 7 cm, Henry Monsen Guldsmedjan, Linköping 1955, vikt 25,4 g, krokar, bucklor.
ALTON, armring, 18K guld, 2 mabépärlor ca 12,4 mm, Pege, Falköping 1966, vikt 21,1 g.
OSKAR WALEBY, armring, 18K vitguld, 2 mabépärlor ca 15,5 mm, Stockholm 1967, vikt 27,5 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, 2 odlade pärlor, Finland 1969, stl 16,75 mm, vikt 8,0 g, 1 pärla sliten.
RING, 18K vitguld, 11 gammalslipade diamanter 1,19 ctv, ca Cr-Cape/P, 2 stenar skadade, Stockholm 2002, stl 18 mm, vikt 10,2 g.
HÄNGE/KEDJA, silver, tigeröga/falköga, hänget stämplat Olov Barve, Visby 1973, hängets mått 3,1 x 9,4 cm, längd 41 cm, vikt 52,8 g.
THERESIA, ring, sterlingsilver, bergkristall, Mema, Lidköping 1973, reglerbar stl, vikt 14,0 g.
OLE LYNGGAARD, collier, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, blomma, längd 39,5 cm, vikt 5,1 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Herritage, sterlingsilver, rosenkvarts, årssmycke 2011, clips, vikt 8,9 g, originalask.