Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2013
ARMRING, sterlingsilver, organisk form, märkt DES Maritschnig sweden, 5,5x6 cm, vikt 46,6 g.
HÄNGE, sterlingsilver, organisk form, märkt DES Maritschnig Sweden, höjd 9,5 cm, vikt 19,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(G)/SI, stl 16,75 mm, vikt 8,0 g.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, silver, rektangulär form, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN", Lund 1968, vikt 12,6 g. (d)
ARVO SAARELA, collier, silver, äkta färgstenar, Enköping 1968, längd 42,5 cm, vikt 35 g.
COLLIER, silver, stavlänk med 5 hängen, signerad Gillgren, GD&CO, Malmö 1955, längd 34,5 cm, vikt 11,2 g.
ISAAC COHEN, stel collier, 18K guld, Galleri 22:An, Stockholm 1966, innermått 13 x 11 cm, vikt 23,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 runda fasetterade smaragder ca 1,24 ctv, stift, vikt 1,8 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,11 ctv, W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g, kvitto och certifikat.
LILJEDAHL, armring, sterlingsilver, mått 7,2 x 6,2 cm, öppningsbar, Stockholm 1975, vikt 30 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, 16,29 ct, smaragdslipad, 13,9 x 13,8 x 10,5 mm, inneslutningar och sprickor som når ytan.