Avslutad | Moderna – Lördag 13 april 2013
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, 24 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VVS-VS, tillverkade av Frickes guld 2006, stl 15,5 mm, vikt 6,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VVS-VS, tillverkad av Frickes guld 2006, stl 15,25 mm, vikt 4,1 g.
COLLIER, 18K guld, delvis rodierat, ihåligt, spetsöglor längd 42 cm, vikt 33,2 g, stämplat SVE.
ARMBAND, 18K guld, delvis rodierat, ihåligt, spetsöglor, längd 20 cm, vikt 16,0 g, stämplat SVE.
HÄNGE/KEDJA, 14K guld, odlad Tahitipärla ca 9 mm, längd 46,5 cm, vikt 10,2 g.
DIAMANT, briljantslipad ca 0,30 ct, ca W/P, infattad i en ram av 14K guld med 2 slitna öglor.
OMEGA, ring, 18K vitguld, briljant ca 0,025 ct, serinummer:2929762, ref nr: R03BCAO100262, stl 19,75 mm, vikt 12,8 g, certifikat, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, huggies, vikt 6,0 g, ett gångjärn slitet.
WIWEN NILSSON, brosch, silver, tre bergkristaller, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1969, längd 6 cm, vikt 6,8 g, något sned. (d)
GEORG JENSEN, bokmärke, sterling silver, design Sigvard Bernadotte, längd 11cm, vikt 50,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, rökkvarts, perforerat mönster runt stenarna, vikt 9,1 g.
COLLIER, silver, ormlänk, rörlig framdel i förgyllt silver, längd 44 cm, vikt 30,9 g.
R.FRIDSTRÖM, ring, sterlingsilver, rutilkvarts, Stockholm 1976, reglerbar stl, vikt 5,6 g.