Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013
BROSCH, 14K guld, snidad lavacamé, mått 3,8 x 3,2 cm, vikt 9,3 g, nål ej guld, lagningar, lödningar.
BROSCH, 18K guld, 14 rosenstenar, längd 6 cm, GD & Co, Malmö 1908, nåldel och nål är tillverkat i Stockholm 1928, vikt 5,2 g, en av de mindre rosenstenarna är skadad.
RING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir ca 2,10 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
HÄNGE, 18K guld, 3 odlade pärlor ca 6,5 och 3,4 mm, 40 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-TCR/VS, längd 2,7 cm, vikt 6,3 g, 2 diamanter med mindre skador i kronan.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalt fasetterade smaragder ca 0,60 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCR/VS, vikt 2,6 g, skruvstift, två diamanter är skadade i paviljongen.
COLLIER, 18K guld/18K vitguld/platina, 45 pärlor, 32 diamanter ca 0,52ctv, ca TW-TCR/VS-SI, inneslutningar når ytan, sockertoppslipad blå safir, längd ca 55 cm, vikt 15,4 g, en diamant med mindre skada, beläggning på några diamanter och pärlor. Kedjan går att haka av och mittpartiet kan då bäras som brosch.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(F)/VS2, verifiering av IGI Diamond Report F5G47115, stl 15,75 mm, vikt 5,6 g.
BROSCH, 18K guld, fågel, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca CR(J)/SI-P, ametistkropp och rubinöga, 3,6 x 2,0 cm, vikt 7,3 g.
COLLIER, 18K guld, 978 briljantslipade diamanter ca 6,83 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, längd 41 elller 43 cm med extralänk, vikt 38,4 g, gravyr Carpe Diem.
ARMBAND, 18K guld, 383 briljantslipade diamanter ca 2,68 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,2 cm, vikt 15,5 g, graverad Carpe Diem, en diamant saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 70 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 1,6 cm, vikt 2,8 g, stift, snurrebussar saknas.
COLLIER, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 16,9 mm, 96 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca W/P, inneslutningar som når ytan, längd 40 cm, vikt 32,0 g, ca 7 diamanter skadade.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 37,50 ct, orientaliska halvpärlor, odlade pärlor, 18 diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 48,5 cm, hängets mått 3,9 x 5,5 cm, total vikt 32,2 g, kedjan tillverkad av Gunnar Fahlström i Stockholm 1953, säkerhetskedja, nagg på ametistens rondist, 2 odlade pärlor skadade.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter, ca 1,52 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
CARL FAHLBERG (1755-1793), gräddkanna, silver, invändigt förgylld, båtformad på tre lejontassar, livet med driven och ciselerad dekor av blommor, rokoko, Uppsala 1779, längd 16,5 cm, vikt 195 g, smärre slitage, insidan samt hänkeln med smärre bristningar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter 1,00 ctv, TW(G)/VS2, GIA diamond dossier 2136489576 och 2136748187, vikt 2,5 g, stift.
C G HALLBERG lockpokal, silver, 3 delar, på fot, liv med två medaljonger, livets nedre del med godronnerad dekor och snurrad bård, på sidorna två vädurshuvuden, lock uppåt avsmalnande med lockknopp, kannellerad dekor och snurrad bård, rund fotplatta på fyra boutonformade fötter, kannelerad dekor och snurrad bård, Stockholm 1916, sammanlagd höjd ca 27 cm, total vikt 701,6 g.
RING, 18K guld, peridot ca 2,00 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,38 ct, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 15,5 g.
Silver Etui
JARUSINSKI & VAUGOIN, skrin, silver, invändig förgyllning på lockets insida, blomdekor i relief på liv och lock, på fyra fötter, bukig form, insida med svärtat trä, Wien, 1900-talets första hälft, svenska kontrollstämplar, mått 17,8 x 13,2 x 6 cm, total vikt 638,6 g.
COLLIER, 18K vitguld/platina, 1 smaragdslipad diamant ca 2,40 ct, 30 baguetteslipade diamanter ca 6,00 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, 2 triangelslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 47,5-57 cm, vikt 29,9 g, 1 briljant är rörlig i sin fattning, 3 baguetteslipade diamanter skadade.