221 - 238 av 238
1...101112 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, hänge/kedja, kvist, 18K guld, turmaliner, 23 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, svart rem med 18K gulddelar, hängets längd 10,5 cm, vikt 16,6 g.

Utrop: 23 000 kr

COLLIER, 18K guld, kejsarlänk med snidad korall, längd 85 cm, vikt 42,4 g.

Utrop: 12 600 kr

OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 0,31 ctv, TW/VS, stjärna, vikt 5,7 g, originalask.

Utrop: 20 000 kr

OLE LYNGGAARD, armband, Love, 18K matterat vitguld, längd 21,5 cm, vikt 54,9 g, originalask.

Utrop: 35 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 9,91 ctv, ca TW-TCR/SI, längd 19 cm, vikt 16 g.

90 000 kr

Utrop: 100 000 kr

RING, platina, smaragdslipad diamant 1,00 ct, River(E)/VS1, HRD certifikat 980897405, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 53 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, flanderslipad diamant 0,51 ct, TW(G)/VS2, HRD certifikat 12015543016, stl 17 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,72 ct, TW(G)/VS2, HRD Diamond Identification Report 11025249003, 1 briljantslipad diamant 0,73 ct, River(D)/VS2, HRD certifikat 11001559005, vikt 2,2 g, stift.

Utrop: 49 000 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, bergkristall, ett skadat hörn, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund 1938, stavarnas längd 4 cm, vikt 7,8 g, skruv. (d)

4 100 kr

Utrop: 2 300 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1953, stavarnas längd ca 1 cm, längd 18,3 cm, vikt 27,4 g. (d)

4 000 kr

Utrop: 4 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1945, stavarnas längd 0,4 cm, längd 71 cm, vikt 37,6 g. (d)

9 600 kr

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 200 briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW/VS-SI, marockanska stämplar, vikt 16,7 g, stift/clips.

Utrop: 33 000 kr

MATSILVER, 126 delar; sterlingsilver, Rosenborg, A. Michelsen, Köpenhamn, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar (blad i rostfritt stål), 12 bordsskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 efterrättsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar (blad i rostfritt stål), 12 tårtgafflar, 12 serveringsbestick, 5 smörknivar, 1 osthyvel, svenska kontrollstämplar, total vikt ca 7114 g.

30 000 kr

Utrop: 35 000 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca River-W/IF-VS, stl 18,25 mm, vikt 10,5 g.

Utrop: 59 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 148 briljantslipade diamanter 2,57 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-P, huggies, vikt 11,7 g.

Utrop: 23 000 kr

BVLGARI, hänge/kedja, Parentesi, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, längd 46 cm, vikt totalt 12,7 g.

Utrop: 18 000 kr

RING, platina, briljantslipad diamant 3,06 ct, Cr(J)/SI1, HRD cert 13009532001, 10 navette och 4 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW/VS, stämplad Mellerio 24354, stl 15,5+ mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 175 000 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 2,00 ct, några små nagg på rondisten, 16 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 10 400 kr