Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013
OLE LYNGGAARD, hänge/kedja, kvist, 18K guld, turmaliner, 23 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, svart rem med 18K gulddelar, hängets längd 10,5 cm, vikt 16,6 g.
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 0,31 ctv, TW/VS, stjärna, vikt 5,7 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, armband, Love, 18K matterat vitguld, längd 21,5 cm, vikt 54,9 g, originalask.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 9,91 ctv, ca TW-TCR/SI, längd 19 cm, vikt 16 g.
RING, platina, smaragdslipad diamant 1,00 ct, River(E)/VS1, HRD certifikat 980897405, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 7,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, flanderslipad diamant 0,51 ct, TW(G)/VS2, HRD certifikat 12015543016, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant 0,72 ct, TW(G)/VS2, HRD Diamond Identification Report 11025249003, 1 briljantslipad diamant 0,73 ct, River(D)/VS2, HRD certifikat 11001559005, vikt 2,2 g, stift.
WIWEN NILSSON, örhängen, sterlingsilver, bergkristall, ett skadat hörn, signerade Wiwen Nilsson, stämplade AN, Lund 1938, stavarnas längd 4 cm, vikt 7,8 g, skruv. (d)
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1953, stavarnas längd ca 1 cm, längd 18,3 cm, vikt 27,4 g. (d)
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1945, stavarnas längd 0,4 cm, längd 71 cm, vikt 37,6 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 200 briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW/VS-SI, marockanska stämplar, vikt 16,7 g, stift/clips.
MATSILVER, 126 delar; sterlingsilver, Rosenborg, A. Michelsen, Köpenhamn, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar (blad i rostfritt stål), 12 bordsskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 efterrättsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar (blad i rostfritt stål), 12 tårtgafflar, 12 serveringsbestick, 5 smörknivar, 1 osthyvel, svenska kontrollstämplar, total vikt ca 7114 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca River-W/IF-VS, stl 18,25 mm, vikt 10,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 148 briljantslipade diamanter 2,57 ctv, ca W-Ca(H-M)/VS-P, huggies, vikt 11,7 g.
BVLGARI, hänge/kedja, Parentesi, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, längd 46 cm, vikt totalt 12,7 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 3,06 ct, Cr(J)/SI1, HRD cert 13009532001, 10 navette och 4 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW/VS, stämplad Mellerio 24354, stl 15,5+ mm, vikt 7,6 g.