181 - 200 av 238
1...9101112 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/14K guld, 70 baguette-, åttkant- och gammalslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca W/SI-P, vikt 7 g, skruvstift, 6 diamanter med nagg eller mindre skador, svaga fattningar.

14 000 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, 73 briljantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 12,3 g, gravyr Carpe Diem.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,03 ct, ca TCr(I)/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-CR/VS-SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, en av de briljantslipade diamanterna är skadad.

Utrop: 40 000 kr

SOCKERSKRIN, silver, oval form, på fyra tassar, livet med godronnerad dekor och bårder uppe och nere, vid nyckelhål två blommor i relief, nyckel, lock med snurrat handtag, GAB Stockholm 1908, mått 12,3 x 9,8 x 12 cm, vikt totalt 452,6 g.

Utrop: 7 800 kr

JACOB ÄNGMAN, burk med lock, silver, oktagonal form, på fyra fötter, lock med pärlbård, lockknopp i form av en ametistkula ca 19 mm, ej original, GAB Stockholm 1929, höjd ca 19 cm, vikt 565,5 g.

Utrop: 16 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, stavarnas längd 0,8 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1949, längd 50,5 cm, vikt 50,4 g. (d)

8 700 kr

Utrop: 5 800 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 7,68 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, ca 1x 0,52 ct, 2 x 0,44 ct, 2 x 0,40 ct, 2 x 0,33 ct, 4 x 0,25 ct, 4 x 0,18, 56 x 0,05, 2 x 0,15, längd 41 cm, vikt 19,3 g.

Utrop: 115 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW(G)/VS2-SI1, vikt 1,7 g, stift.

23 000 kr

Utrop: 26 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, W(H)/SI1, GIA certifikat 1136793862, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/SI2, GIA certifikat 6137087011, vikt 3,9 g, stift.

Utrop: 38 500 kr

RING, 18K vitguld, flanderslipad diamant ca 0,51 ct, ca TCR(I)/VVS2-VS1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 17 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,66 ct, W(H)/VVS, 2 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W(G-H)/SI1-SI2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W(H)/P, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g.

23 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ARMBAND, platina, 3 mediumslipade diamanter ca 0,75 ctv, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-P, några skadade diamanter, en mediumslipad diamant med nagg, längd 17 cm, Frankrike, vikt 30 g.

25 000 kr

Utrop: 28 500 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,50 ct, River(D)/IF, IGI diamond report F5A56251.

Utrop: 240 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 4,91 ctv, ca W-TCR(H-I)/VS, längd 18 cm, vikt 9,7 g.

44 000 kr

Utrop: 45 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA certifikat 5136657252, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/VS2, GIA certifikat 2136912520, vikt 2,4 g, stift.

Utrop: 33 500 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 119 briljantslipade diamanter ca 20,00 ctv, ca TW-TCA/SI, längd 44 cm, vikt 28,1 g.

Utrop: 250 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragdslipade smaragder ca 5,60 ctv, 2 ovalt fasetterade smaragder , 2 ovalt fasetterade oranga safirer, bergkristall i form av 2 ringar, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 4,7 cm, vikt 9,3 g, krokar.

Utrop: 18 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, fjärilar, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1974, mått 6 x 3,5 cm, vikt 20,3 g. (d)

Utrop: 10 000 kr

SÅSSKÅLAR, ett par, silver, nyrokokostil, Christian Rasmussens eftr Danmark 1949, kontrollstämplad Johannes Siggaard, höjd 13 cm, vikt 1153,2 g.

Utrop: 7 500 kr

Silver Kaffeservis

BARNSERVIS, 4 delar, sterlingsilver, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna och fat, empirstil, tyska stämplar, import A G Dufva Stockholm 1912, kaffekanna 15 cm, vikt 709,1 g, mindre hack och buckla vid mynning.

Utrop: 3 500 kr