Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/14K guld, 70 baguette-, åttkant- och gammalslipade diamanter ca 1,72 ctv, ca W/SI-P, vikt 7 g, skruvstift, 6 diamanter med nagg eller mindre skador, svaga fattningar.
RING, 18K guld, 73 briljantslipade diamanter 0,55 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 12,3 g, gravyr Carpe Diem.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,03 ct, ca TCr(I)/SI, 14 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-CR/VS-SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g, en av de briljantslipade diamanterna är skadad.
SOCKERSKRIN, silver, oval form, på fyra tassar, livet med godronnerad dekor och bårder uppe och nere, vid nyckelhål två blommor i relief, nyckel, lock med snurrat handtag, GAB Stockholm 1908, mått 12,3 x 9,8 x 12 cm, vikt totalt 452,6 g.
JACOB ÄNGMAN, burk med lock, silver, oktagonal form, på fyra fötter, lock med pärlbård, lockknopp i form av en ametistkula ca 19 mm, ej original, GAB Stockholm 1929, höjd ca 19 cm, vikt 565,5 g.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, stavarnas längd 0,8 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1949, längd 50,5 cm, vikt 50,4 g. (d)
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 73 briljantslipade diamanter ca 7,68 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, ca 1x 0,52 ct, 2 x 0,44 ct, 2 x 0,40 ct, 2 x 0,33 ct, 4 x 0,25 ct, 4 x 0,18, 56 x 0,05, 2 x 0,15, längd 41 cm, vikt 19,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW(G)/VS2-SI1, vikt 1,7 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, W(H)/SI1, GIA certifikat 1136793862, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(G)/SI2, GIA certifikat 6137087011, vikt 3,9 g, stift.
RING, 18K vitguld, flanderslipad diamant ca 0,51 ct, ca TCR(I)/VVS2-VS1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,66 ct, W(H)/VVS, 2 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W(G-H)/SI1-SI2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W(H)/P, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g.
ARMBAND, platina, 3 mediumslipade diamanter ca 0,75 ctv, baguette- och åttkantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-P, några skadade diamanter, en mediumslipad diamant med nagg, längd 17 cm, Frankrike, vikt 30 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 4,91 ctv, ca W-TCR(H-I)/VS, längd 18 cm, vikt 9,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS1, GIA certifikat 5136657252, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/VS2, GIA certifikat 2136912520, vikt 2,4 g, stift.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 119 briljantslipade diamanter ca 20,00 ctv, ca TW-TCA/SI, längd 44 cm, vikt 28,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 smaragdslipade smaragder ca 5,60 ctv, 2 ovalt fasetterade smaragder , 2 ovalt fasetterade oranga safirer, bergkristall i form av 2 ringar, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 4,7 cm, vikt 9,3 g, krokar.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, fjärilar, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1974, mått 6 x 3,5 cm, vikt 20,3 g. (d)
SÅSSKÅLAR, ett par, silver, nyrokokostil, Christian Rasmussens eftr Danmark 1949, kontrollstämplad Johannes Siggaard, höjd 13 cm, vikt 1153,2 g.