Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant 1,01 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI2-P1, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K rodierat vitguld, navetteslipad diamant 1,13 ct, TW(G)/VVS2, HRD certifikat 07002863002, 12 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,2 g.
BROSCH, 14K guld/silver, antikslipade diamanter och 1 briljantslipad diamant ca 2,00 ctv, ca W-Cape/VS-P, 6,5 x 2,7 cm, vikt 10,3 g, nål i vitmetall, 2 av de mindre stenarna är syntetiska, ca 6 diamanter är skadade, inneslutningar når ytan, synlig lödning, säkerhetsöglan skadad på låset.
ARMBAND, 14K guld, 13 rubiner ca 6 ctv, 39 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,59 ctv, ca TW(F-G)/VVS-SI, Guldateljen Eriksson och Grönholm, Uppsala, stl 19 mm, vikt 7,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TW(G)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.
COLLIER, 18K guld, antikt, 3 ovalt fasetterade ametister, längd 44,5 cm, svenska kontrollstämplar, vikt 27,4 g, sprickor i guldet i fattningarna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade akvamariner ca 5,00 ctv, 32 briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, 2,2 x 1,2 cm, vikt 8,7 g, clips, lödning.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 droppslipade smaragder ca 1,07 ctv, en smaragd har inneslutningar som når ytan, 40 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca W-Cr/VS, längd 3,4 cm, vikt 3,5 g, krokar, etui, några diamanter med nagg.
Accessoarer Övrigt
LORGNETTE, platina, rosenslipade diamanter, franska stämplar, längd 11 cm, vikt 25 g, etui.
DIAMANT, briljantslipad, 1,50 ct, TW(F)/VS1, HRD certifikat 13004808001, förseglad, stenkuvert.
DIAMANT, briljantslipad, 1,02 ct, TW(G)/VS2, HRD minireport 12026822003, förseglad, stenkuvert.
DIAMANT, kuddslipad, 1,32 ct, Cr(J)/VS1, HRD minireport 12021089003, förseglad.
RING, platina, cabochonslipad blå safir ca 1,00 ct, 2 gammalslipade och 22 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCR/SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g, en av de gammalslipade har en mindre skada i rondisten.
RING, 18K guld, ca 57 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(F)/VVS-VS, Stockholm ca 2000, stl 20,5 mm, vikt 18,8 g.
BVLGARI, ring, Cabochon, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, TW/VVS, stl 17,75+ mm, vikt 12,0 g, originaletui, cert ej komplett.
RING, 18K matterat vitguld, briljantslipad diamant ca 1,25 ct, ca TW(G)/SI1, stl 17 mm, vikt 26,2 g.
ARMBAND/RING, platina, 76 gammal-, medium-, briljant- och åttkantslipade diamanter, ca 9,00 ctv, ca TW-TCA/VS-P, mittstenen ca 1,20 ct, längd ca 16 cm, 2 länkar medföljer (1 länkbit skadad) med 10 diamanter ca 0,74 ctv, kan användas som ring, ringskena i 18K guld, stl 17+ mm, K & E Carlson, Göteborg 1934, vikt totalt 35,3 g, 3 diamanter skadade, nagg, säkerhetskedja saknas.