141 - 160 av 238
1...789...12 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013

Klubbad för

RING, 18K guld, jade, briljant- och trapetsslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g.

12 000 kr

Utrop: 14 000 kr

GEORG JENSEN, ring, Cave 1509, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,63 ctv, Jacqueline Rabun, stl 17 mm, vikt 30,9 g.

Utrop: 51 000 kr

GEORG JENSEN, hänge/kedja, Cave 1507, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,66 ctv, Jacqueline Rabun, längd 103,5 cm, vikt 27,1 g, originaletui.

Utrop: 48 000 kr

Smycken Skjortknappar

3 SKJORTKNAPPAR, 14K guld, granater, antika, stjärnor med orientaliska pärlor, diameter 1 cm, vikt 7,7 g, originaletui.

2 300 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K rodierat guld, cabochonslipad turkos, 32 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca W-TCR/VS-SI, stl 17 + mm, vikt 7,6 g, två diamanter har en mindre skada på rondisten.

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 8,35-8,50 mm, 10 medium, gammal och briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-CR/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, en diamant har en mindre skada vid en klo.

Utrop: 14 000 kr

Silver Bricka

BRICKA, silver, oval form, uppsvängt brätte med blom och bladmotiv i relief, mått ca 65 x 42 cm, vikt 2384 g.

14 400 kr

Utrop: 16 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, trappslipad smaragd 2,53 ct enligt gravyr, 18 briljantslipade diamanter 0,92 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, Rune Thorell, Stockholm 1977, stl 20,25 mm, vikt 8,2 g.

Utrop: 14 400 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K/14K guld, 6 runt fasetterade rubiner ca 0,40 ctv, 4 gammalslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, Hauptmann & Cie, Wien, vikt 10,3 g, 2 diamanter med mindre skador.

Utrop: 6 500 kr

RING, 14K vitguld, droppslipad diamant ca 2,40 ct, ljusgul(P)/P1, inneslutning som når ytan vid rondisten, 2 droppslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca ljusgula(N)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, nagg på rondisterna, material i ringskenan saknas.

Utrop: 60 000 kr

COLLIER, orangefärgad rocka, förgyllt silver, äkta färgstenar,

5 100 kr

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, platina/18K guld, snidad jade, jade report, 2 antikslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H))/nagg, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, 4 rosenslipade diamanter ca 0,02 ctv, 1800-talets slut, längd 6 cm, vikt 8,1 g, krokar, renoverade, sprickor i jaden, en diamant skadad, nya krokar.

75 000 kr

Utrop: 75 000 kr

WIWEN NILSSON, ring, 18K guld, trappslipad vit topas, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1944, stl 17 mm, vikt 7,5 g, skada på ett av stenens hörn, slitna fasettkanter. (d)

5 900 kr

Utrop: 6 800 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCR/VS-SI, mått 3,7 x 3,7 cm, Italien, vikt 16,9 g.

Utrop: 6 500 kr

ARMBAND, 18K guld, 3-radigt, ovalformat lås med en cabochonslipad ametist och graverad dekor, längd 19,3 cm, A. Hillebrant Boströms eftr. Borlänge 1972, vikt 25,7 g.

Utrop: 9 800 kr

Silver Fat

MAPPIN & WEBB, kakfat, silver, genombruten dekor, Birmingham 1919, höjd 20 cm, diameter 22 cm, vikt 446,3 g.

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K guld, blå safir 4,70 ct, 2 certifikat SSEF samt Gemlab, gammalslipade diamanter ca 3,10 ctv, ca W(H)/SI1, 6 rosenslipade diamanter, stl 18,25 mm, vikt 8 g. En av de rosenslipade diamanterna har ett nagg och en är skadad.

Utrop: 146 000 kr

BROSCH, 18K guld, blommor och blad i blå och vit emalj, en gammalslipad diamant ca 0,13 ct, ca TW/VS, mått 2,4 x 2,4 cm, vikt 4,8 g, nål och ögla i 14K guld, små emaljskador.

Utrop: 3 900 kr

BROSCH, 18K guld, snidad snäckskalscamé, mått 4,8 x 3,8 cm, Jugend, Hertz, Stockholm 1917, vikt 12,1 g.

Utrop: 4 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 5,90 mm, 30 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW/VS, vikt 8,8 g, clips, en diamant med mindre skada i kronan.

Utrop: 9 800 kr