121 - 140 av 238
1...678...12 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 1,06 ct styck, ca J(Cr)/VVS-VS1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,29 ct styck, ca 6,76 ctv, ca W(H)/SI1-P1, vikt 6,7 g, stift, etui.

Utrop: 145 000 kr

ÖRHÄNGEN, platina, 4 droppslipade opaler, 88 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, franska importstämplar, längd 4,7 cm, vikt 8 g, krokar.

Utrop: 42 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosa koraller, 82 diamanter, åttkant- och briljantslipade, ca 3,40 ctv, ca TW(F-G)/VVS-SI1, längd 6,5 cm, vikt 16,4 g, stift.

Utrop: 38 000 kr

RING, 18K guld, rund fasetterad akvamarin ca 6,00 ct, förmodligen färgförbättrad, 30 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, England, stl 17,25 mm, vikt 9,5 g.

Utrop: 11 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, ca 180 briljant och ca 135 baguetteslipade diamanter ca 7,55 ctv, ca TW-CR/VVS-VS, längd 18,9 cm, vikt 24,2 g.

Utrop: 58 000 kr

GEORG JENSEN, tändsticksask, sterlingsilver, modell 291B, motiv från Norrmalmstorg Stockholm, Danmark efter 1945, 12x7 cm, vikt 179,9 g.

Utrop: 2 900 kr

W A BOLIN, 24 delar, fiskbestick, silver, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, Stockholm 1950-tal, längd 18-21 cm, vikt 1311,4 g.

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr

W A BOLIN, uppläggningsbestick, 5 delar, silver, 2 såsslevar, 3 uppläggningsskedar, Stockholm 1940/50-tal, längd 16-21 cm, vikt 344,5 g.

4 100 kr

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 2,2 g, vikt 5,8 g, stift.

Utrop: 18 000 kr

RIVIERECOLLIER, 18K guld, 119 briljantslipade diamanter 7,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, längd 44,8 cm inklusive 2 cm förlängning, vikt 39,7 g.

55 000 kr

Utrop: 62 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,66 ct totalt, ca W/SI2-P1, vikt 3,2 g, stift.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 330 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, huggies, vikt 7,9 g.

Utrop: 28 000 kr

OPALRING, platina, etiopisk opal 30,16 ct, kopia på opalcertifikat medföljer, 54 briljantslipade diamanter 2,02 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 19,8 g.

Utrop: 46 000 kr

RING, 18K guld, handgjord, 9 mm bred, 96 briljantslipade diamanter 0,88 ct totalt enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 10,8 g, gravyr i skenan: Carpe Diem.

9 000 kr

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K guld, handgjord, 10 x 13 mm krysopras, briljantslipad diamant 0,08 ct, TW, nagg, Richard Thielemann Lidköping 1997, stl 18 mm, vikt 23,8 g.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

STEPHEN ADAMS I, uppläggningsbestick för fisk, silver, London 1810, längd 30 cm, vikt 113,7 g, monogram.

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

OLOF YTTRAEUS (1775-1810), bägare, silver, pärlkant, invändigt förgylld, Uppsala 1796, höjd 21 cm, vikt 412,8 g.

7 800 kr

Utrop: 5 200 kr

ARMBAND, platina (950/1000), egyptiska motiv, briljantslipade diamanter ca 10,90 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, rubiner ca 19,38 ctv, blå safirer ca 10,34 ctv och smaragder ca 1,30 ctv, lås i 18K guld, längd 18,5 cm, vikt 67,8 g, etui.

Utrop: 360 000 kr

RING, 18K guld, bergkristall, ca 2,3 x 2,1 cm, Sverige 1960, stl 16,5 mm, vikt 21,7 g.

Utrop: 4 600 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, 18K guld, graverad dekor, 8,2 x 4,2 x 1,7 cm, vikt 81,2 g, liten sked medföljer.

20 500 kr

Utrop: 22 000 kr