Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013
ÖRHÄNGEN, platina, 2 briljantslipade diamanter ca 1,06 ct styck, ca J(Cr)/VVS-VS1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,29 ct styck, ca 6,76 ctv, ca W(H)/SI1-P1, vikt 6,7 g, stift, etui.
ÖRHÄNGEN, platina, 4 droppslipade opaler, 88 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, franska importstämplar, längd 4,7 cm, vikt 8 g, krokar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosa koraller, 82 diamanter, åttkant- och briljantslipade, ca 3,40 ctv, ca TW(F-G)/VVS-SI1, längd 6,5 cm, vikt 16,4 g, stift.
RING, 18K guld, rund fasetterad akvamarin ca 6,00 ct, förmodligen färgförbättrad, 30 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW/VS, England, stl 17,25 mm, vikt 9,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, ca 180 briljant och ca 135 baguetteslipade diamanter ca 7,55 ctv, ca TW-CR/VVS-VS, längd 18,9 cm, vikt 24,2 g.
GEORG JENSEN, tändsticksask, sterlingsilver, modell 291B, motiv från Norrmalmstorg Stockholm, Danmark efter 1945, 12x7 cm, vikt 179,9 g.
W A BOLIN, 24 delar, fiskbestick, silver, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, Stockholm 1950-tal, längd 18-21 cm, vikt 1311,4 g.
W A BOLIN, uppläggningsbestick, 5 delar, silver, 2 såsslevar, 3 uppläggningsskedar, Stockholm 1940/50-tal, längd 16-21 cm, vikt 344,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 2,2 g, vikt 5,8 g, stift.
RIVIERECOLLIER, 18K guld, 119 briljantslipade diamanter 7,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, längd 44,8 cm inklusive 2 cm förlängning, vikt 39,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,66 ct totalt, ca W/SI2-P1, vikt 3,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 330 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, huggies, vikt 7,9 g.
OPALRING, platina, etiopisk opal 30,16 ct, kopia på opalcertifikat medföljer, 54 briljantslipade diamanter 2,02 ctv, ca River-TW(E-F)/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 19,8 g.
RING, 18K guld, handgjord, 9 mm bred, 96 briljantslipade diamanter 0,88 ct totalt enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 10,8 g, gravyr i skenan: Carpe Diem.
RING, 18K guld, handgjord, 10 x 13 mm krysopras, briljantslipad diamant 0,08 ct, TW, nagg, Richard Thielemann Lidköping 1997, stl 18 mm, vikt 23,8 g.
STEPHEN ADAMS I, uppläggningsbestick för fisk, silver, London 1810, längd 30 cm, vikt 113,7 g, monogram.
OLOF YTTRAEUS (1775-1810), bägare, silver, pärlkant, invändigt förgylld, Uppsala 1796, höjd 21 cm, vikt 412,8 g.
ARMBAND, platina (950/1000), egyptiska motiv, briljantslipade diamanter ca 10,90 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, rubiner ca 19,38 ctv, blå safirer ca 10,34 ctv och smaragder ca 1,30 ctv, lås i 18K guld, längd 18,5 cm, vikt 67,8 g, etui.