101 - 120 av 238
1...567...12 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013

Klubbad för

GEORG JENSEN, soppskedar, 12 st, silver, modell Cypress, formgiven av Tias Eckhoff, Danmark efter 1954, längd 18 cm, vikt 643,4 g.

4 100 kr

Utrop: 4 600 kr

LIKÖRSET 8 DELAR, silver, glas, slipad dekor, fat, karaff, 6 likörglas, Frankrike omkring 1900, fat diameter 28 cm, karaffens höjd 22 cm, ett glas med nagg.

2 100 kr

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, ovalslipad, 3,71 ct, förseglad av I.O.G.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 37 baguetteslipade diamanter ca 10,36 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 15,6 g.

Utrop: 75 000 kr

TIFFANY, ring, platina, modifierad kuddslipad diamant 1,03 ct enligt gravyr, TW(G)/IF, Tiffany diamond certificate 24947335/J10310744, mindre briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW/VVS, stl 15,5 + mm, vikt 5,2 g, originaletui, originalask. Ringen är köpt i juli 2010. Kopia på intyg från Tiffanys.

63 000 kr

Utrop: 72 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 94 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 2,5 cm, vikt 4,5 g, stift.

Utrop: 18 000 kr

OLE LYNGGAARD, hänge, Sofia, 18K vitguld, rektangulärt fasettslipad akvamarin ca 10,00 ct, stjärnhänge med 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, vikt 14,4 g, originaletui.

Utrop: 20 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, 18K guld, bergkristall, nagg på hörnen, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1946, längd 6,8 cm, vikt 11,4 g. (d)

Utrop: 5 800 kr

AMRAPALI, örhängen, 14K guld/silver, 194 rosen och åttkantslipade diamanter, Indien, längd 7 cm, vikt 15,6 g, några med nagg eller mindre skador.

Utrop: 5 100 kr

GEORG JENSEN, hänge/kedja, Möbius, 18K guld, gummi, Torun Bülow-Hübe, längd ca 40 cm, originaletui, mindre repor på hänget.

6 500 kr

Utrop: 5 500 kr

JOHAN GEORG HOLM, uppläggningssked, silver, empirstil, Simon Groth, Köpenhamn 1901, längd 41 cm, vikt 233,0 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

BORDSSURTOUT, silver, två flaskor i glas, Estland 1920-tal, höjd 22,5 cm, vikt 426,4 g utan flaskor.

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-CR/SI, huggies, vikt 6,8 g.

Utrop: 39 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, ca 53 briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 6,6 g.

22 000 kr

Utrop: 24 000 kr

RING, 18K guld, 5 ovalt fasetterade rubiner ca 1,00 ctv, 1 briljantslipad och 19 gammalslipade ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, den briljantslipade ca P, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g, inneslutning når ytan, en diamant skadad, rubinerna har slitna fasettkanter.

5 500 kr

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, mittstenen ca 1,30 ct och sidostenarna ca 1,70 ctv, ca TW-W/VS-SI1, 6 rosenstenar, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, en rosensten är skadad.

Utrop: 155 000 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,26 ct, inneslutningar når ytan, 20 gammalslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-CR/SI, inneslutningar når ytan, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K guld, turkos, matterad yta, stl ca 16,5 mm, vikt 6,2 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, England, vikt 9,8 g, en diamant är skadad, en diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 ovala, droppslipade och runda fasetterade peridoter ca 27,11 ctv, 18 runda fasetterade rubiner ca 1,99 ctv, längd 6 cm, vikt 16,1 g, stift.

Utrop: 28 000 kr