Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013
GEORG JENSEN, soppskedar, 12 st, silver, modell Cypress, formgiven av Tias Eckhoff, Danmark efter 1954, längd 18 cm, vikt 643,4 g.
LIKÖRSET 8 DELAR, silver, glas, slipad dekor, fat, karaff, 6 likörglas, Frankrike omkring 1900, fat diameter 28 cm, karaffens höjd 22 cm, ett glas med nagg.
ARMBAND, 18K guld, 37 baguetteslipade diamanter ca 10,36 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 15,6 g.
TIFFANY, ring, platina, modifierad kuddslipad diamant 1,03 ct enligt gravyr, TW(G)/IF, Tiffany diamond certificate 24947335/J10310744, mindre briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TW/VVS, stl 15,5 + mm, vikt 5,2 g, originaletui, originalask. Ringen är köpt i juli 2010. Kopia på intyg från Tiffanys.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 94 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 2,5 cm, vikt 4,5 g, stift.
OLE LYNGGAARD, hänge, Sofia, 18K vitguld, rektangulärt fasettslipad akvamarin ca 10,00 ct, stjärnhänge med 6 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, vikt 14,4 g, originaletui.
WIWEN NILSSON, brosch, 18K guld, bergkristall, nagg på hörnen, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1946, längd 6,8 cm, vikt 11,4 g. (d)
AMRAPALI, örhängen, 14K guld/silver, 194 rosen och åttkantslipade diamanter, Indien, längd 7 cm, vikt 15,6 g, några med nagg eller mindre skador.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Möbius, 18K guld, gummi, Torun Bülow-Hübe, längd ca 40 cm, originaletui, mindre repor på hänget.
JOHAN GEORG HOLM, uppläggningssked, silver, empirstil, Simon Groth, Köpenhamn 1901, längd 41 cm, vikt 233,0 g.
BORDSSURTOUT, silver, två flaskor i glas, Estland 1920-tal, höjd 22,5 cm, vikt 426,4 g utan flaskor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-CR/SI, huggies, vikt 6,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, ca 53 briljantslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld, 5 ovalt fasetterade rubiner ca 1,00 ctv, 1 briljantslipad och 19 gammalslipade ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, den briljantslipade ca P, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g, inneslutning når ytan, en diamant skadad, rubinerna har slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, mittstenen ca 1,30 ct och sidostenarna ca 1,70 ctv, ca TW-W/VS-SI1, 6 rosenstenar, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, en rosensten är skadad.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,26 ct, inneslutningar når ytan, 20 gammalslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-CR/SI, inneslutningar når ytan, stl 16,75 mm, vikt 6,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, England, vikt 9,8 g, en diamant är skadad, en diamant med nagg på kuletten.