Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013
SVEN ARNE GILLGREN, bägare, silver, svagt konande, invändigt förgylld, GAB Stockholm 1972, höjd 19 cm, vikt 462,7 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, hängets längd 2,9 cm, kedjans längd 46 cm, vikt totalt 3,4 g.
WIWEN NILSSON, brosch, nr 8, sterlingsilver, trana, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1954, vikt 19,0 g. (d)
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-CR/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 13,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCR/SI, huggies, vikt 5,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03 ct, River(E)/VVS2, GIA report 17240917, en briljantslipad diamant ca 0,08 ct, stl 15,75 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade och 3 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-CR/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K vitguld, 9 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-CR/VS-P, WA Bolin Stockholm 1945, stl 16,5 mm, vikt 10,3 g, en av de mindre diamanterna har en skada i kronan, mittstenen sitter löst i fattningen.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, citrin, 13 diamanter ca 0,30 ctv, ankarlänk, längd 46 cm, Sverige, troligen 1900-talets första hälft, vikt 8,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-CR/VS-SI, vikt 3,6 g, stift.
ARMBAND OCH BROSCH, 18K guld, onyx, romersk mikromosaik med italienska motiv, antika, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1800-talets andra hälft, längd ca 17,5 cm, vikt totalt 50,7 g, etui, skador och sprickor.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, 3-radigt, ca 3,7-3,90 mm, lås i silver/guld, smaragd, diamanter, troligen 4 prasioliter, säkerhetskedja, låset går ej att öppna, en prasiolit med skada i kronan.
HÄNGE, 18K guld, troligen Hampus Sundström, Stockholm 1823, öppningsbar, 3,2 x 2,1 cm, vikt 4,7 g.
Silver Etui
SMYCKESSKRIN, med speldosa, silver, emaljmålning, träinsats, Schweiz 1900-talets första hälft, märkt Reuge ste Croix, höjd 5 cm, 16x12 cm, vikt 644,2 g.
WIWEN NILSSON, kakspade, silver, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1961, längd 18 cm, vikt 44,8 g. (d)
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, bergkristall, mindre skador på hörnen, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1951, mått 5,6x4,4 cm, 19,1 g. (d)
RING, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 7,9 g.
DOSA, silver, emalj, mycket små missfärgade luftbubblor i emaljen, små partier av oxidering på silvret,dekor med hundar, invändigt förgylld, Österrike ca 1900, 8,5x5 cm, vikt 115,8 g.