81 - 100 av 238
1...456...12 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 april 2013

Klubbad för

SVEN ARNE GILLGREN, bägare, silver, svagt konande, invändigt förgylld, GAB Stockholm 1972, höjd 19 cm, vikt 462,7 g.

5 600 kr

Utrop: 3 500 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, hängets längd 2,9 cm, kedjans längd 46 cm, vikt totalt 3,4 g.

Utrop: 12 600 kr

WIWEN NILSSON, brosch, nr 8, sterlingsilver, trana, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1954, vikt 19,0 g. (d)

Utrop: 6 900 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-CR/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 13,2 g.

Utrop: 45 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCR/SI, huggies, vikt 5,1 g.

Utrop: 9 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,03 ct, River(E)/VVS2, GIA report 17240917, en briljantslipad diamant ca 0,08 ct, stl 15,75 mm, vikt 6,1 g.

35 500 kr

Utrop: 39 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade och 3 baguetteslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-CR/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g.

19 800 kr

Utrop: 21 500 kr

RING, 18K vitguld, 9 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-CR/VS-P, WA Bolin Stockholm 1945, stl 16,5 mm, vikt 10,3 g, en av de mindre diamanterna har en skada i kronan, mittstenen sitter löst i fattningen.

Utrop: 9 200 kr

ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, rosenstenar, längd 5,5 cm, vikt 14 g.

23 000 kr

Utrop: 6 900 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K guld, citrin, 13 diamanter ca 0,30 ctv, ankarlänk, längd 46 cm, Sverige, troligen 1900-talets första hälft, vikt 8,8 g.

Utrop: 5 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-CR/VS-SI, vikt 3,6 g, stift.

Utrop: 15 000 kr

ARMBAND OCH BROSCH, 18K guld, onyx, romersk mikromosaik med italienska motiv, antika, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1800-talets andra hälft, längd ca 17,5 cm, vikt totalt 50,7 g, etui, skador och sprickor.

7 000 kr

Utrop: 5 700 kr

PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, 3-radigt, ca 3,7-3,90 mm, lås i silver/guld, smaragd, diamanter, troligen 4 prasioliter, säkerhetskedja, låset går ej att öppna, en prasiolit med skada i kronan.

14 200 kr

Utrop: 11 400 kr

HÄNGE, 18K guld, troligen Hampus Sundström, Stockholm 1823, öppningsbar, 3,2 x 2,1 cm, vikt 4,7 g.

2 200 kr

Utrop: 1 900 kr

Silver Etui

SMYCKESSKRIN, med speldosa, silver, emaljmålning, träinsats, Schweiz 1900-talets första hälft, märkt Reuge ste Croix, höjd 5 cm, 16x12 cm, vikt 644,2 g.

7 100 kr

Utrop: 6 300 kr

WIWEN NILSSON, kakspade, silver, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1961, längd 18 cm, vikt 44,8 g. (d)

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, bergkristall, mindre skador på hörnen, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1951, mått 5,6x4,4 cm, 19,1 g. (d)

4 300 kr

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 7,9 g.

11 600 kr

Utrop: 12 600 kr

DOSA, silver, emalj, mycket små missfärgade luftbubblor i emaljen, små partier av oxidering på silvret,dekor med hundar, invändigt förgylld, Österrike ca 1900, 8,5x5 cm, vikt 115,8 g.

3 800 kr

Utrop: 4 000 kr

Silver Fat

WALTER KNOWLES & CO, bricka, silver, på tre volutfötter med akantusblad, England Sheffield 1846, höjd 3,5 cm, diameter 26 cm, vikt 523,0 g.

5 100 kr

Utrop: 5 800 kr