Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2013
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TCr/TC-VS, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, 16 prinsesslipade diamanter ca 1,92 ctv, ca W-CR/VS-SI Frankrike, stl 17,25 mm, vikt 12,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, orange safir ca 1,35 ct, 12 briljanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS-SI (en inverterad natural), stl 18,25 mm, vikt 3,6 g
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljanter ca 0,44 ctv (enl gravyr) ca W-TCr/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, blå emalj, odlad pärla, tre hängande kläppar, graverad dekor, bladdekor i relief, längd 6,2 cm, GD&Co, Malmö 1931, vikt 9,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI. 2 stenar skadade vid rondisten,, stl 16,25 mm, springring, 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, åttkantig modifierad briljantslipning 0,63 ct, TW(G)/VS2, GIA minireport nr 1146968651, stenkuvert, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 7 g.
RING, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, Ge-Kå smycken, Stockholm 1972, vikt 8,6 g.
RING, 14K guld, briljant ca 0,30 ct, ca TW/VS, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, vikt 4,9 g, stl 17,75 mm.
ARMBAND, 18K guld, filigran, genombruten dekor med byggnader, längd 18 cm, vikt 30,7 g
COLLIER, metall, granater, fem hängande kläppar, längd 37 cm, säkerhetskedja, en lagning på baksidan.
MATSKEDAR, 3 st, silver, Johan Lindgren Gävle, 1796, Johan Malmstedt Göteborg 1808 och Johan Henrik Leffler Falun 1832, vikt 169,5 g, monogram.
COLLIER, 18K guld, lapis lazuli, längd 83 cm, Italien, svensk importstämpel, vikt 64,6 g etui.
STRÖMDAHL, brosch, 18K guld, opal, troligen behandlad, 2,3 x 1,8 cm, Stockholm 1954, vikt 10,6 g.