Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2013
JOHAN ERIK BRÄNNLUND, ring 18K tvåfärgat guld, röd glassten, Finland Vasa, möjligen 1835, stl 20,25 mm, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, ca 50 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 2 cm, vikt 1,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,39 ctv, ca TW-W/VS-SI, diameter 1,8 cm, England, vikt 4,5 g.
GUSTAF ADOLF VECKMAN, ring 18K guld, brun och röda glasstenar, Tavestehus 1866, stl 20 mm, vikt 5,2 g, skadad bord, foliering har släppt.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par,18K guld, Sporrong Stockholm 1964, vikt 20,4 g, originaletui.
P O HELLSUND (1843-1857), armring, förgyllt silver, 3 turkoser, blomdekor, Nyrokoko, Karlstad 1857, 6,5x6 cm, vikt 30,3 g.
SNUSDOSA, silver, invändigt förgylld, troligen Olaus Hasselquist Jönköping 1700-talets andra hälft, 6x4 cm, vikt 51,3 g, monogram.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, W-TCr/P1, gravyr, stl 18, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, W/SI2, stl 16,5, skadad skena, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, TCr/SI, stift, vikt 1,4 g.
RING, 18K vitguld, 8,9 mm odlad tahitipärla, 2 briljanter ca 0,08 ctv ca Cr-TCa/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g.
PÄRLCOLLIER, doserad 3 - 7 mm odlade pärlor, längd 53 cm, lås i 18K guld, vikt 13,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtformade diamanter samt 26 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, TW/W-VS-SI, stift, vikt 1,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI2-P1, stift, vikt 1,3 g.
BROSCH, 18K vitguld, blomma, bergkristall och grön kalcedon, 9 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, längd 7,5 cm, utländska stämplar, vikt 24,4 g, blomman har nagg och två skador varav en är en lagning, en diamant skadad.