101 - 120 av 300
1...567...15 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2013

Klubbad för

JOHAN ERIK BRÄNNLUND, ring 18K tvåfärgat guld, röd glassten, Finland Vasa, möjligen 1835, stl 20,25 mm, vikt 1,2 g.

1 400 kr

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, huggies, vikt 3,6 g.

Utrop: 11 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, ca 50 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, längd 2 cm, vikt 1,4 g.

5 700 kr

Utrop: 6 200 kr

HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,39 ctv, ca TW-W/VS-SI, diameter 1,8 cm, England, vikt 4,5 g.

14 400 kr

Utrop: 15 800 kr

GUSTAF ADOLF VECKMAN, ring 18K guld, brun och röda glasstenar, Tavestehus 1866, stl 20 mm, vikt 5,2 g, skadad bord, foliering har släppt.

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, vikt 8,1 g, clips.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

MANSCHETTKNAPPAR, ett par,18K guld, Sporrong Stockholm 1964, vikt 20,4 g, originaletui.

Utrop: 6 900 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, ovalslipad, 2,27 ct.

Utrop: 2 900 kr

P O HELLSUND (1843-1857), armring, förgyllt silver, 3 turkoser, blomdekor, Nyrokoko, Karlstad 1857, 6,5x6 cm, vikt 30,3 g.

2 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljanter samt 4 baguetter ca 0,50 ctv, W/VS-SI, stift.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

SNUSDOSA, silver, invändigt förgylld, troligen Olaus Hasselquist Jönköping 1700-talets andra hälft, 6x4 cm, vikt 51,3 g, monogram.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, W-TCr/P1, gravyr, stl 18, vikt 2,2 g.

Utrop: 3 500 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,32 ct, W/SI2, stl 16,5, skadad skena, vikt 3,6 g.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, TCr/SI, stift, vikt 1,4 g.

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, 8,9 mm odlad tahitipärla, 2 briljanter ca 0,08 ctv ca Cr-TCa/SI, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

PÄRLCOLLIER, doserad 3 - 7 mm odlade pärlor, längd 53 cm, lås i 18K guld, vikt 13,3 g.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtformade diamanter samt 26 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, TW/W-VS-SI, stift, vikt 1,7 g.

6 000 kr

Utrop: 6 700 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI2-P1, stift, vikt 1,3 g.

Utrop: 3 800 kr

BROSCH, 18K vitguld, blomma, bergkristall och grön kalcedon, 9 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, längd 7,5 cm, utländska stämplar, vikt 24,4 g, blomman har nagg och två skador varav en är en lagning, en diamant skadad.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 blommor, slipad bergkristall, 2 gammalslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, clips, vikt 9,6 g, bergkristallen har skador och nagg.

Utrop: 2 300 kr