Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2013
ARMBAND, 18K guld, x-länk, 5 cabochonslipade färgstenar, bla ametist, turmalin och kvarts, längd 18,9 cm, Stockholm 1963, vikt 35,1 g.
KAFFEKANNA, silver, Art Déco, på oval fotring, oktagonal form, höjd 22 cm, GAB, Stockholm 1920, vikt 551,7 g, lockknopp något skev, en benring saknas.
COLLIER, 18K guld, 3-radigt, 6 runt fasetterade akvamariner och syntetiska stenar, längd 45 cm, Hovjuvelerare Carlman, Stockholm 1953, vikt 43,3 g, slitna fasettkanter.
ARMBAND, 18K guld, grekiskt mönster med olika motiv av tempel, skepp mm, säkerhetskedja, längd 19 cm, vikt 28,5 g.
STRÖMDAHL, alliansring, 18K guld, 5 rubiner, slitna fasetter, 8 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, nagg, Stockholm 1988, stl 17,75+ mm, vikt 3,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, mått 2,7 x 1,4 cm, vikt 3,7 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,30 ct, stl 18,25 mm, Stockholm 2012, vikt 4 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, invändigt förgyllda, Empirstil, GAB Stockholm 1919, vikt 762,6 g.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld, 12 briljanter 0,36 ctv, W(H)/VS, vikt 9,2 g, stl 16 3/4, LEO PIZZO, Italien.
ARMBAND, 14K vitguld, 4 safirer, något slitna fasettkanter, 5 mediumslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/SI-P, 1 diamant med mindre skada, längd 19 cm, vikt 10,1 g, säkerhetskedja.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalt fasetterad rosa turmalin, 14 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, Stockholm 2012, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Hellström & Åhrling Stockholm 1990, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, 9 blå safirer, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS- SI, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, 3 röda glasstenar, reliefdekor, blommor, troligen Abraham Wilhelm Ilander, Finland 1853, stl 21,25 mm, vikt 3,1 g, slitna fasetter.
ANDERS GUSTAF GRENMAN (1811-1843), 18K tvåfärgat guld, röd glassten, Vasa Finland 1800-talets första hälft, stl 19,5 mm, vikt 2,6 g, slitna fasetter.
SVEN FERDINAND SUNDHOLM, ring 18K guld, röd glassten, Finland Vasa 1886, stl 20 mm, vikt 3,5 g, slitna fasetter.