Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2013
RING, 18K guld, delvis rodierat, 10 briljanter 0,13 ctv, ca Cr/P, vikt 4,2 g, stl 16,25 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 32 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS-SI, öppningsbara, stift, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 hjärtslipade blå topaser ca 7,00 ctv, krokar med stopp, vikt 6,8 g.
PETER ANDREAS THOMASSON (1832-1864), dosa, silver, miniatyrmålning, invändigt förgylld, Karlskrona 1855, 9x5 cm, vikt 55,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 gröna turmaliner ca 5 ctv, 4 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, skruvmekanism, vikt 4,0 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 6 smaragdslipade gröna turmaliner ca 20 ctv, längd 15,7 cm, vikt 17,8 g.
RING, 14K guld/silver, 5 carréslipade blå safirer ca 1,75 ctv (2 nagg), 22 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI (1 dia skadad), stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE, platina, 2,9 x 1,5 cm, blågrön turmalin ca 6,40 ct, 14 diamanter (8 briljantslipade och 6 åttkantslipade) ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, vikt 5,4 g.
HÄNGE, 18K guld, droppslipad madeiracitrin ca 11,00 ct, 3 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, vikt 4,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3-radigt, ca 6,6-6,8 mm, längd 37 mm, lås silver, vita stenar, grönt fasetterad glas, odlade pärlor, längd 33-36 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,9-7,4 mm, 2-radigt, krysopras, lås 18K guld, krysopras, längd 39 cm.
RING, 18K rodierat guld, odlad pärla 7,5 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, 2 briljanter har lim på sig, 1 diamant med skadad rondist, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5-7,0 mm, lås för 3 rader, 18K vitguld, 12 odlade pärlor, rosa stenar, längd 60 cm.
PÄRLCOLLIER, trumlade turkoser, odlade pärlor ca 6,0-6,5 mm, lås för 2 rader, 18K guld, turkos, längd 82 cm.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca W/SI (enl gravyr), stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.