Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2013
RING, 18K guld, rund fasetterad rubin, 2 gammalslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TCR/VS, stl 18 mm, svenska stämplar, vikt 3,5 g.
RING, 18K rodierat vitguld, briljant ca 0,70 ct, ca TW/SI1, nagg i rondist, två inverterade naturaler vid rondisten, 20 mindre briljanter ca 0,28 ctv, två skadade, ca W/VS-SI, stl 16+ mm, vikt 2,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
ARMBAND, 18K guld, korridormatta, vikt 80,8 g, längd 19 cm, Evert Gustafsson, Stockholm 1970.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct ca W(H)/VVS2, stl 20 mm, vikt 10,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 4,3-8,0 mm, lås, 18K vitguld, odlad pärla, längd 55 cm, säkerhetskedja.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade peridoter, 12 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 2,3 g.
RING, 18K rodierat guld, rektangulärt fasetterad ametist, 6 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalt fasetterade blå safirer, 20 briljanter ca 0,50ctv ca CR/VS, stift, vikt 2,7 g, en snurrebuss i gult guld.
TRESTENSRING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,65 ct, 2 gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g, en gammalslipad diamant med skada i paviljongen, 4 klor är av.
RING, platina, 17 briljanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 15,5+ mm, vikt 2,9 g.
BROSCH, 18K guld, 67 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-CR/VS-SI, 5x2,5 cm, vikt 14,7 g, någon diamant med nagg.
UPPLÄGGNINGSSKEDAR, tre st, silver, Engelska, svenska och danska stämplar, 1900-talets mitt, längd 19-22 cm, vikt 242,8 g