Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2013
RING, 18K guld, 62 briljantslipade diamanter ca 2,45 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, svag fattning, en diamant lös, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,01 ct, ca TCa(L)/VS, stl 20,5 mm, vikt 19 g.
COLLIER, silver/guld, flodpärla ca 8,80 mm, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, rosenstenar, längd 41 cm, vikt 3,3 g, etui, pärlan är sprucken, collieret är trasigt då en kläpp saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS. vikt 3,9 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS, vikt 4,4 g,huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, vikt 3,8 g, huggies.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd 1,40 ct enligt gravyr, 14 briljanter 0,83 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19,25 + mm, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1975, vikt 7 g.
TRANCHERBESTCK, silver/rostfritt stål, för fisk, Empirestil, Frankrike 1900-tal, längd 31 cm, vikt 300,5 g.
TRANCHERBESTCK, silver/rostfritt stål, för kött, dekor med rörlig fågel. Empirestil, Frankrike 1900-tal, längd 28-33 cm, vikt 286,4 g.
BOUCHERON, örhängen, ett par, Dome, 18K guld/vitguld, cabochonslipade ametister, refnr x3275, höjd 2 cm, vikt 19,7 g, clips.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW/VS, natural vid rondist, stl 16,5 mm, Sverige 1988, vikt 3 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljante ca 0,28ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, Strömdahls, Stjärnringen, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant och 6 briljanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16 mm, Sverige 1997, vikt 7,8 g, gravyr, hålighet i ringskenan.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 5 briljanter ca 0,50 ctv ca TW/VS, stl 17,5 mm, engelska stämplar, vikt 3,3 g.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca CR/SI, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca CR/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalt fasetterad rubin 1,08 ct, 12 briljanter 0,84 ctv, enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, Stigbert för Engelbert, Stockholm år 1977, vikt 6,5 g, slitna klor, nagg på en diamant.