Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2013
SNUSDOSA, silver, invändigt förgylld, Irland Dublin 1788, 8x4 cm, vikt 68,1 g, mindre buckla.
KARL ANDERSSON, bägare, silver, hamrad yta, Jugend, Stockholm 1918, höjd 23 cm, vikt 556,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,41 ct, TW(G)/SI1, GIA certifikat 2136901568, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,33 ct, W(H)/VS2, GIA certifikat nr 1139854795, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, 8 gammalslipad diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, Hallbergs, Stockholm år 1916, vikt 2,5 g.
RING, 14K guld, briljant ca 0,65 ct, ca CA/VS, nagg i rondist, 2 triljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS , stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,90 mm, lås 18K vitguld, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, längd 43,5 cm.
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, uppåt vidgande på rund fot, vågbandsbård vid mynning och fot, graverad dekor på livets övre del, höjd 6,7 cm, Petter Sellstedt, Sundsvall 1765, vikt 42,7 g.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/P, inverterad natural i kronan, mindre skada på rondisten, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, W/VS, vikt 1,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, i form av druvklase och hjärta filigran, Alexander Magnus Lundström Visby 1803-1850, vikt 4,5 g, krokar.
ARMBAND, sterling silver, 5 briljantslipade svarta diamanter 5,11 ctv (5 cert från MGL i Indien), 8 diamanter ca 0,08 ctv, ca LBr/P (några små dia är skadade), längd 18,5 cm, vikt 12,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,20 ct, ca Cr(J)/P1, stl 16,75+ mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,20 ctv (2 x 0,60 ct), Cr(J)/SI2, GIA Report 2136719459, IGI cert F6D55331, stift, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,05 ct, ca TW-W(G-H)/P2, stl 16,75+ mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,01 ct, TW(F)/SI2, HRD certifikat 12003437001, naturaler på rondisten, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
COLLIER, 14K guld/platina, 2 odla pärlor, 2 gammalslipade diamanter och 2 rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/SI, längd 35 cm, vikt 5,2 g.