Avslutad | Moderna – Lördag 12 januari 2013
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS-SI, vikt 1,6 g, stift.
HÄNGE, 18K vitguld, fem triljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/SI-P, vikt 1,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, 2 stenar mindre skada, nagg i rondister.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld/guld, 2 briljanter 0,06 ctv enligt gravyr, stift, vikt 5,1 g, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås i form av blomma, 2 collier, 3- och 5 radiga, 18K vitguld/guld, 2 briljanter 0,10 ctv enligt gravyr, grå kulor, odlade sötvattenpärlor, färgade, onyx, färgade lila stenar, låsets vikt 12,1 g, collierens längd 42 och 45 cm, originaletui.
ATELIER AJOUR, ring, 18K guld/vitguld, 3 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS-SI, mittstenen skadad, Stockholm 1998, stl 16,75 mm, vikt 14,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/18K guld, stift, vikt 3,7 g, Maria Elmqvist Guld & Silver, Trosa 1992.
RING, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 9,3 g.
RING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 9 limekvarts ca 15,99 ctv, 45 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, längd 42 cm, vikt 12,7 g.
RING, platina/18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv , ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 9,4 g.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Breathe, sterlingsilver, Stockholm 2009, kedja 42 cm, höjd 4 cm, vikt 17,9 g.
EFVA ATTLING, ring, The Square, sterlingsilver, Stockholm 2002, stl 16,5 mm, vikt 21,5 g, visst slitage.
EFVA ATTLING, collier, Twin Dots, sterlingsilver, Stockholm, längd 42 cm, vikt 15,5 g, originalask.