Avslutad | Moderna – Lördag 12 januari 2013
DIAMANT, briljantslipad, 0,27 ct, TW(F)/VVS1, graderad och plomberad av IGI, certifikat F1G90946.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter 0,56 ctv, TW/VVS enligt gravyr, Kaplans Safir, Stockholm 2010, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 rubiner, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VS, vikt 5,8 g, stift
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,66 ctv enligt gravyr, ca TW-W(G-H)/VS, Kaplans Safir, Stockholm 2006, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g.
51 DIAMANTER, briljantslipade, 1,97 ct totalt, ca 0,035 - 0,04 ct/st, ca W-TCr/VS, en diamant är ej fullslipad.
79 DIAMANTER, briljantslipade (5 är mediumslipade) 1,89 ct totalt (ca 0,024 ct/st), ca W-TCa/VS-SI.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, briljant 0,04 ct, ca TW/VS, stjärna, för 1 rad, vikt 6,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, höjd 1 cm, vikt 4,3 g
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,0 g.
WIWEN NILSSON, armring, sterlingsilver, innermått 6,5 x 6,4 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund år 1974, vikt 19,4 g. (d)
LAPPONIA, armband, Björn Weckström, Golden River, 18K guld, längd 18,2 cm, Finland, svensk import, vikt 78 g.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Artist heart, design Regitze Overgaard år 2009, längd 45 cm, vikt 18, 1 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld med utbytbara delar med bajonettfattningar, periodt, syntetisk spinell, ametist droppar och syntetisk spinell droppar. 8 delar+krok, KÖHLE
RING 18K vitguld, med sötvattenspärla fastsatt med bajonettmekanik, vikt 5,8 g, storlek 17 mm