Avslutad | Moderna – Lördag 12 januari 2013
STIGBERT, COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN, silver, collierets längd 42 cm, stift, säkerhetskedjor på armband och collier, för Engelbert, Stockholm 1955, vikt totalt 102,1 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld/platina, Geisir, design Björn Weckström, stl 17,5 mm, Finland, vikt 6,6 g.
SMYCKESET, BROSCH, ÖRHÄNGEN, silver, Anton Michelsen Köpenhamn Danmark, längd 10,3/3,4 cm, clips, vikt 27,0 g.
LAPPONIA, hänge/kedja, silver, akryl, Nectaris, design Björn Weckström Finland, längd 73 cm, vikt 25,3 g.
HIMALAYA, armband, onyxkulor, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter, längd ca 17 cm.
REY URBAN, ring, silver/18K guld, rutilkvarts, nagg sliten, Stockholm 1956, stl 17 mm, vikt 9,1 g, gravyr.
LAPPONIA, ring, Gonda´s Mask, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1972, stl 17 mm, vikt 11,9 g.
LAPPONIA, armband, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1972, längd ca 18 cm, vikt 45,7 g.
GEORG JENSEN, collier, nr 126, sterlingsilver, design Astrid Fog, längd ca 80 cm, vikt 97,7 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Trollring, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, stl 17,25 mm, vikt 12,4 g, originaletui, ytterask.
J TOSTRUP, brosch, sterlingsilver förgyllt, vit/grön emalj, blomma, 5,9 cm, vikt 14,4 g, mindre emaljskada.
REY URBAN, manschettknappar, silver, Stockholm 1960, mått 11x3 cm, vikt 17,5 g, signerade, gravyr baksidan.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, 1,00 ct, ovalslipad, plomberad, IOG cert 3970, "Cornflower Blue" enl cert.
HÄNGE, silver, syntetisk spinell, Kultaseppa Salovaara Ky Åbo Finland 1950-88, vikt 3,8 g.
ENGELBERT, 18K guld, bergkristall, Stigbert Stockholm 1943, längd 41,5 cm, vikt 8,5 g, bergkristallen har mindre nagg.
LAPPONIA, kedja/hänge, 14K guld, odlade pärlor, Helsingfors Finland 1983, längd 40 cm, vikt 4,3 g.