Avslutad | Moderna – Lördag 12 januari 2013
KARL LAINE, örhängen, silver, 2 facetterade bergkristaller, Finland Turku 1970/80-tal, krokar.
KARL LAINE, hänge/kedja, silver, facetterad bergkristall, Finland Turku 1970/80-tal, kedja 45 cm, höjd 3,5 cm, vikt 8,2 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 283, Moonlight Blossom, sterlingsilver, design Harald Nielsen, diameter 5,3 cm, vikt 27 g.
BROSCH, sterlingsilver, oxiderat, förgyllda delar, Cave Goat, Dada's Diamonds, höjd 5 cm, vikt 15 g.
TIFFANY & CO, örhängen, 18K guld/platina, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, huggies, vikt 17,0 g.
TIFFANY & CO, ring, 18K guld/platina, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Princess, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g, originaletui, ytterask.
RING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 1,10 ct, ca TW(F)/mindre skada på undersidan av rondisten, i övrigt små inneslutningar, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW/VS, 2 skadade i paviljongen, nagg på 1 diamant, K. Torndals, Stockholm, stl 17,75+ mm, vikt 5,3 g.
RING, 14K guld, 14 prinsesslipade diamanter ca 1,45 ctv ca TW(G)VS, några diamanter med mindre skador, stl 15,75 mm, vikt 4,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, fjäril, akvamariner 0,39 ctv, rosa turmalin 0,09 ct, briljanter 0,10 ctv, ca W/SI.