61 - 80 av 228
1...345...12 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 12 januari 2013

Klubbad för

KARL LAINE, örhängen, silver, 2 facetterade bergkristaller, Finland Turku 1970/80-tal, krokar.

Utrop: 350 kr

KARL LAINE, hänge/kedja, silver, facetterad bergkristall, Finland Turku 1970/80-tal, kedja 45 cm, höjd 3,5 cm, vikt 8,2 g.

500 kr

Utrop: 350 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 283, Moonlight Blossom, sterlingsilver, design Harald Nielsen, diameter 5,3 cm, vikt 27 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 1,54 ct, ovalslipad.

Utrop: 1 300 kr

BROSCH, sterlingsilver, oxiderat, förgyllda delar, Cave Goat, Dada's Diamonds, höjd 5 cm, vikt 15 g.

750 kr

Utrop: 600 kr

TIFFANY & CO, örhängen, 18K guld/platina, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, huggies, vikt 17,0 g.

Utrop: 14 600 kr

TIFFANY & CO, ring, 18K guld/platina, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g.

7 000 kr

Utrop: 7 900 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Princess, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17,5 mm, vikt 9,3 g, originaletui, ytterask.

8 500 kr

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 1,10 ct, ca TW(F)/mindre skada på undersidan av rondisten, i övrigt små inneslutningar, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW/VS, 2 skadade i paviljongen, nagg på 1 diamant, K. Torndals, Stockholm, stl 17,75+ mm, vikt 5,3 g.

15 800 kr

Utrop: 14 800 kr

LAPPONIA, ring, lackerat brons, design Björn Weckström, stl 14,5 mm, Finland.

Utrop: 950 kr

ÖRHÄNGEN, brons, Sarpaneva, krokar, längd 4,7 cm, Finland.

250 kr

Utrop: 375 kr

HÄNGSMYCKE, brons, Hannu Ikonen , kedjans längd 55 cm, hängets längd 9 cm, Finland.

Utrop: 600 kr

HÄNGSMYCKE, brons, kedjans längd 59 cm, hängets längd 12 cm, Finland.

500 kr

Utrop: 600 kr

RING, brons, Sarpaneva, grön sten, justerbar storlek, Finland.

400 kr

Utrop: 325 kr

SPÄNNE, brons, 2 delar, längd 8,7 cm, Finland.

Utrop: 375 kr

GUCCI, ring, Icon prints romantica 9 mm, 18K guld, stl 17 mm, vikt 9 g, originaletui.

Utrop: 3 900 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 3,01 ct, droppslipad.

3 700 kr

Utrop: 4 300 kr

RING, 14K guld, 14 prinsesslipade diamanter ca 1,45 ctv ca TW(G)VS, några diamanter med mindre skador, stl 15,75 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 9 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, fjäril, akvamariner 0,39 ctv, rosa turmalin 0,09 ct, briljanter 0,10 ctv, ca W/SI.

2 000 kr

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, platina/18K guld, briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 16 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 5 100 kr