Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2012
KARL LAINE, örhängen, silver, 2 runda fasettslipade bergkristaller, stift, vikt 3 g.
KARL LAINE, hänge, silver, rund fasetterad bergkristall, längd 2,6 cm, silverkedja, kedjans längd 75,5 cm, vikt totalt 4,1 g.
ARMRING, sterlingsilver, rund fasetterad rökkvarts, mått 5,0 x 5,6 cm, Finland, svensk import, vikt 29,7 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, fornnordiskt motiv, längd 5 cm, signerad Hans Helmer, Artform, Stockholm 1964, silverkedja, längd 59 cm, vikt totalt 30,4 g.
GEORG JENSEN, brosch nr 321, sterling silver, design Henning Koppel, bredd 4,8 cm, vikt 17,3 g.
RING, 18K rodierat guld, 10 briljanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 8,5 g.
RING, 18K rodierat vitguld, 70 briljanter ca 0,75 ctv, ca W/VS rörlig överdel hopsatt med länkar, stl 17 mm, vikt 14,6 g.
Silver Fat
GEORG JENSEN, fat, nr 600 Y, Pyramid Collection, sterlingsilver, design Harald Nielsen, diameter 28 cm, vikt 596,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,71 ct, ca River(D)/SI2, HRD certifikat nr 12011887014 (stor inverterad natural på kronan och inneslutningar som når ytan), stl 17 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, 21 briljanter 0,52 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1975, vikt 5,3 g, en diamant skadad.
ENGELBERT, ring, 18K guld, rektangulärt slipad bergkristall, skadade hörn, design Stigbert, Stockholm 1950, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
DIAMANTER, briljant 0,40 ct, ca TW(G)/VVS2, HRD certifikar nr 143339, förseglad.
ARMBAND, 18K roséguld, 18 briljanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, brun tygsnodd, längd 19,8 cm, Nite, vikt 4,6 g.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver/förgylld del, design Björn Weckström, Finland 1988, stl 17 mm, vikt 8,6 g.