Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2012
LAPPONIA, brosch, Sculpture, sterlingsilver, design Björn Weckström 1970, Finland 1972, 4x3,5 cm, vikt 25,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, prinsesslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,8 g, stämplad BJAB.
MEMA GAB, skål, Sofiero, silver, vågbandsbård, hamrad yta, design Ingrid Råström 1973/74, Stockholm 2011, höjd 8 cm, diameter 13,2 cm, vikt 319,4 g, originalkartong.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld/vitguld, 9 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 20,5 mm, vikt 21,4 g, Guldsmed Björn Nilsson i Kristianstad.
RING, 14K vitguld, 6 akvamariner ca 3,5 ctv, 15 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 14,8 g.
RING, 18K guld, briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 10,4 g, Rolf Karlsson.
EFVA ATTLING, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,35 ct, TW/VS, Princess wedding, stl 16+ mm, vikt 6,4 g, gravyr.
LAPPONIA, hänge/kedja, At The Spring, 18K guld, 4,3 mm odlad pärla, Björn Weckström, Finland 1976, stavkedja 41 cm, vikt 6,7 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 10 briljant ca 1,00 ctv, TW/IF, enligt gravyr, storlek 18 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 60 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 6,4 g, Hovjuvelerare Gunnar Fahlström.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,16 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS2, svensk importstämpel, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
COLLIER, 18K vitguld, tvinnat, längd 45 cm, vikt 11,6 g, några trådar smått uppböjda.
CHAMPAGNE COUPE, silver, invändigt förgyllda, 5 st, stämplade K.A, Stockholm 1949, höjd 6,7 cm, vikt 288,0 g.