Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2012
LAPPONIA, ring, Episode, 14K guld/platina, design Björn Weckström, Finland 2002, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
LAPPONIA, manschettknappar, Gullies, 14K guld, design Björn Weckström, Finland 1972, vikt 14,1 g.
LAPPONIA, armband, Cascade, 14K guld, design Björn Weckström, Finland 1972, längd 18,5 cm, vikt 26,9 g, något slitna länkar.
GEORG JENSEN, örhängen, Interlocking hearts, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW /VS, stift, vikt 7,4 g, etui, ytterkartong.
GEORG JENSEN, kedja/hänge, Interlocking hearts, 6 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, kedjans längd 45 cm, vikt 8,1 g, etui, ytterkartong.
DIAMANT, briljantslipad, 0,60 ct, TW(G)/IF, diamantcertifikat från Gulwers AB, nr 68RH52SA.
BORGILA, skål, sterlingslilver, triangulär, tripod, invändigt förgylld. Stockholm 1960, diameter 19 cm, vikt 546,7 g.
BORGILA, bägare 2 st, sterlingsilver, invändigt förgyllda, Stockholm 1934 och 1966, höjd 4,5 och 5 cm, vikt 117,1 g. en bägare med mindre buckla.
ÅKE STRÖMDAHL, bägare, sterlingsilver, signerad Åke Strömdahl, Hugo Strömdahl Stockholm 1962, höjd 6,5 cm, vikt 110,5 g.
CHOPARD, örhängen, 18K vitguld, 96 briljanter 0,60 ctv, TW(G)/VVS, "Ice cube", Ref nr. 83/4101, Serie nr. 2899541, 2002, certifikat.
GEORG JENSEN, manschettknappar, nr 44B, moonlight blossom, sterlingsilver, lapis lazuli, design Harald Nielsen, vikt 14,1 g.