Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2012
GEORG JENSEN, kaffeskedar, 12 st, silver, modell Pyramid, design Harald Nielsen 1926, längd 10,5 cm, vikt 186,4 g, originaletui, skadat.
BJÖRN WECKSTRÖM, 18K guld/platina, modell Diamond Turret, briljant 0,09 ct, ca TW/VS, Lapponia, Finland 1975, stl 15 mm, vikt 3,5 g.
CHOPARD, örhängen, Happy diamonds, 18K guld, 2 briljanter 0,11 ctv, ca TW/VS, vikt 3,7 g, serie nr: 2647153, originaletui, cert.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, briljant 0,03 ct, ca W/VS, design Charlotte Lynggaard. stl 16,5 mm, vikt 10,3 g, gravyr.
Ädelstenar Opaler
SVART OPAL, 9,79 ct, blått färgspel, oval cabochonslipning, 21 x 13 mm, från Lightning Ridge, Australien.
SCHALIN, alliansring, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,28 ct ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, svaga fattningar.
SCHALIN, alliansring, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,25 ctv ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 9,8 g, Irmes Guldsmedja Danderyd 2007.
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, 3 briljanter och 4 åttkantslipade diamanter, 0,54 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, strl 17,5 mm, Stockholm 1962, vikt 5,3 g.
ALLIANSRING, 14K rodierat guld, 5 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW- W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/VVS2, stl 16,25 mm, vikt 8,7 g.
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, slät, bredd 1 cm, stl ca 16 mm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1953. (d)
PANDORA, ringar 3 st, sterlingsilver, svarta och gula stenar, storlek 18 och 18,5 mm, vikt 13,0 g.
GEORG JENSEN, armring modell 40, sterlingsilver, ben, design Ove Wendt, Danmark efter 1945, 7,5x6 cm, vikt 36,5 mm.
CLAES GIERTTA, hårspänne, silver, lapis lazuli, bergkristall, vikt 22,5 g, bredd 7 cm, (d).
KALEVALA, festsmycke, collier, brons, flerradig, längd 66 cm, vikt 90,3 g, folder från finland.
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 3 briolettslipade och och 1 fasetterad blå topas, collierets längd 45 cm, örhängenas längd 3 cm, stift, vikt totalt 9,5 g.