141 - 160 av 255
1...789...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2012

Klubbad för

1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 14,8 cm, Sverige år 2002, fyllda.

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,40 ctv (0,70+0,70), ca TW(F)/VS2, HRD cer nr, 12005123008, 12004581001, vikt 1,7 g, stift.

46 000 kr

Utrop: 53 000 kr

CLAES GIERTTA, stel halskrage, sterlingsilver, mått ca 10,5 x 9,5 cm, Stockholm 1978, signerad Giertta, vikt 77,7 g, (d).

1 200 kr

Utrop: 450 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,68 ctv, ca W-TCr/VVS, stl 18,5 mm, vikt 3,6 g, Stockholm 1955.

Utrop: 6 500 kr

BROSCH, silver, grön emalj, tre fiskar, längd 4,5 cm, Carlman, Stockholm 1956, vikt 15,3 g.

475 kr

Utrop: 350 kr

HANS HANSEN, collier, sterlingsilver, liggande triangulära former, nr 315, längd 36 cm, signerad, Danmark, 1900-talets andra hälft, vikt 30 g.

1 300 kr

Utrop: 350 kr

WIWEN NILSSON, 1 örhänge, sterlingsilver, stav, stavens längd 1,5 cm, skruv, signerat, stämplat AN, Lund 1954. (d)

300 kr

Utrop: 325 kr

KALEVALA, armband, brons, längd 18,5 cm.

Utrop: 350 kr

SENGELS GULDSMEDJA, hänge, 18K guld, del av geod, odlad pärla, längd 7,2 cm, Stockholm 1974, kedja i 18K guld, stavlänk, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1947, längd 64 cm, total vikt 35,6 g.

Utrop: 6 900 kr

DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, emalj, Norge 1960-tal, längd 19 cm, vikt 24,6 g, repor på emalj.

750 kr

Utrop: 600 kr

RING, 14K vitguld, 132 briljanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5+ mm, vikt 5,8 g.

6 700 kr

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, 4 ametister, 1 har skadad rondist, 10 briljanter ca 0,07 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 13,6 g, en sten sitter löst i sin fattning.

Utrop: 4 600 kr

MATS JONASSON, målerås, hänge, blåröd kristall, sterlingsilver, höjd 6 cm.

750 kr

Utrop: 450 kr

MATS JONASSON, målerås, hänge, ljusblå kristall, sterlingsilver, höjd 6 cm.

450 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, 18K vitguld, onyx, 5 briljanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, hängets höjd ca 5 cm, vikt 12,9 g, litet hack i guldet på hänget.

Utrop: 5 500 kr

DRAKENBERG SJÖLIN, collier, sterlingsilver, 2 odlade sötvattenspärlor, Pearl Pod Necklace, längd ca 78 cm, vikt 14,6 g.

1 000 kr

Utrop: 700 kr

RING, sterlingsilver, Tobias Birgersson, Stockholm 2001, vikt 14,8 g.

250 kr

Utrop: 200 kr

COLLIER, oxiderat sterlingsilver, 7 briljanter ca 0,05 ctv pansarlänk, längd 42 cm, engelska stämplar, vikt 6,8 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

REBECCA, ring, gulmetall, fasetterad grön sten, stl 15+ mm.

Utrop: 1 000 kr

PANDORA, 2 armband, silver, tyg, berlocker, längd ca 18,6 c, vikt 80,2 g, etui, putsduk.

3 100 kr

Utrop: 2 800 kr