Avslutad | Moderna – Lördag 8 september 2012
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, höjd 14,8 cm, Sverige år 2002, fyllda.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,40 ctv (0,70+0,70), ca TW(F)/VS2, HRD cer nr, 12005123008, 12004581001, vikt 1,7 g, stift.
CLAES GIERTTA, stel halskrage, sterlingsilver, mått ca 10,5 x 9,5 cm, Stockholm 1978, signerad Giertta, vikt 77,7 g, (d).
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,68 ctv, ca W-TCr/VVS, stl 18,5 mm, vikt 3,6 g, Stockholm 1955.
BROSCH, silver, grön emalj, tre fiskar, längd 4,5 cm, Carlman, Stockholm 1956, vikt 15,3 g.
HANS HANSEN, collier, sterlingsilver, liggande triangulära former, nr 315, längd 36 cm, signerad, Danmark, 1900-talets andra hälft, vikt 30 g.
WIWEN NILSSON, 1 örhänge, sterlingsilver, stav, stavens längd 1,5 cm, skruv, signerat, stämplat AN, Lund 1954. (d)
SENGELS GULDSMEDJA, hänge, 18K guld, del av geod, odlad pärla, längd 7,2 cm, Stockholm 1974, kedja i 18K guld, stavlänk, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1947, längd 64 cm, total vikt 35,6 g.
DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, emalj, Norge 1960-tal, längd 19 cm, vikt 24,6 g, repor på emalj.
RING, 14K vitguld, 132 briljanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5+ mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, 4 ametister, 1 har skadad rondist, 10 briljanter ca 0,07 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 13,6 g, en sten sitter löst i sin fattning.
COLLIER, 18K vitguld, onyx, 5 briljanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, längd 40 cm, hängets höjd ca 5 cm, vikt 12,9 g, litet hack i guldet på hänget.
DRAKENBERG SJÖLIN, collier, sterlingsilver, 2 odlade sötvattenspärlor, Pearl Pod Necklace, längd ca 78 cm, vikt 14,6 g.
COLLIER, oxiderat sterlingsilver, 7 briljanter ca 0,05 ctv pansarlänk, längd 42 cm, engelska stämplar, vikt 6,8 g.