121 - 140 av 253
1...678...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012

Klubbad för

RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS, matchar föregående auktionsnr (Gübelin damur), stl 18,5 mm, vikt 8,1 g.

Utrop: 3 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g, tillv i Göteborg 1949, gravyr.

Utrop: 3 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,47 ct (enl gravyr), ca TCr(I)/P1(+), stl 17 mm, vikt 4,6 g, tillverkad av W.A. Bolin i stockholm år 1978.

Utrop: 32 000 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, fantasilänk, längd 42,5 cm, vikt 23,5 g.

Utrop: 8 600 kr

RING, 18K guld, bergkristall ca 8 ct, Mattinssons Stockholm 1960, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g,

Utrop: 2 400 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca TW/VS1, stl 16,75 mm, vikt 8,0 g.

Utrop: 13 600 kr

RING, 14K vitguld, 3 briljanter ca 1,30 ctv samt 83 briljanter och baguettslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(F-G)/SI1-2 enligt certifikat från Independent Gemological Laboratories 116706010, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g.

17 200 kr

Utrop: 19 000 kr

RING, 18K guld, 104 briljanter (2 st med mycket små nagg) ca 3,12 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,7 g.

Utrop: 21 500 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 1,45 ct, ca Cr(J)/SI2, 6 baguetteslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, tillverkad av Owen & Larsson Co i Djursholm 1968.

Utrop: 39 000 kr

3-STENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, stl 16,25+ mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla 8,0 mm, 6 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, Stigbert för Engelbert, stl 16 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 2 700 kr

MATSILVER, 12 delar; 6 gafflar och 6 knivar, silver, pärlemor, längd 17 cm och 20,5 cm, England 1890-tal, gafflarna är tillverkade i Sheffield, två gafflar och två knivar har skadade skaft.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K guld, 33 briljanter ca 0,33 ctv, ca TCa-Ca/SI, stl 17 mm, vikt 7,4 g, lite böjd.

Utrop: 3 400 kr

Silver Teservis

TESERVIS, silver, sju delar; tre tekannor med hänklar och lock, en mjölkkanna med hänkel, en sockerskål med två hänklar, en ställning, en brännare, på tassfötter, putti och blommotiv i relief, Nyrokoko, troligtvis 1800-talets slut, total vikt 3037,5 g, hål i brännarens liv, ställningen är skev.

Silver Vas

Vas, silver, med hänklar, vikt 797,1 g, höjd 28 cm, utländska stämplar.

Utrop: 4 400 kr

CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, rubin ca 0,30 ct, 8 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.

Utrop: 1 400 kr

ENSTENSRING, 23K guld, briljant ca 0,47 ct (enl gravyr), ca TCa-Ca(L-M)/SI2, stl 17,5 mm, gravyr, vikt 4,5 g.

Utrop: 4 600 kr

COLLIER, 14K guld, fantasidesign, 15 briljanter ca 0,81 ctv (ca 7x0,07 och 8x0,04 ct), ca TW/VS, längd 39 cm, vikt 18,1 g.

Utrop: 7 900 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/platina, pärlemo, 2 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, vikt 5,5 g.

Utrop: 1 800 kr

HÄNGE, 18K guld, pietra dura, glasinsats för foto på baksidan med metallram, mått 6X4 cm, stämplad GP, troligtvis tidigt 1900-tal, vikt 22,3 g, grönt fodral.

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr