141 - 160 av 253
1...789...13 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012

Klubbad för

Accessoarer Glasögon

CARTIER, förgylld metall och trä, nr 1779809, slipat glas.

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld, 5 briljanter 0,87 ctv, ca TW-W/VS, stl 16 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 9 200 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,97 ctv, ca TW-W/P, skruvstift, vikt 2,2 g, ett stift är böjt.

Utrop: 9 900 kr

DIAMANT, 1,68 ct, briljantslipad, brun/VS-SI, oinfattad, plomberad.

Utrop: 6 900 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 0,95 ct, ovalt fasettslipad, förseglad i box av IOG.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

KONFEKTSKÅL, sterling silver, höjd 17,5 cm, GAB 1928, gravyr i botten, vikt 553,7 g.

Utrop: 4 200 kr

Silver Fat

FRUKTFAT, silver, på fot, höjd 8 cm, diameter 33,7 cm, Wallin & Thorsen, Borås 1936, gravyr i botten, vikt 744 g (mkt liten buckla).

Utrop: 4 900 kr

RING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW/VVS-VS (mycket små nagg på kuletterna på 2 diamanter), stl 18 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 7 900 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,42 ct, TW(G)/VS1.

7 200 kr

Utrop: 6 900 kr

Ädelstenar Safirer

5 BLÅ SAFIRER, ovalslipade, 4,73 ct totalt, (1 safir har en liten hålighet i bordet).

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, 5 lite större och 12 mindre briljanter ca 0,85 ctv (mittstenen mediumslipad), ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,9 g.

7 300 kr

Utrop: 8 400 kr

2 DIAMANTER, briljantslipade, 0,41 ct totalt, W/VS.

2 900 kr

Utrop: 2 900 kr

STIGBERT, ring, 18K guld, citrin, nagg, Engelbert, Stockholm 1973, stl 17 mm, vikt 9 g.

2 700 kr

Utrop: 3 200 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, 2 ovala akvamariner ca 5,10 ctv, 4 briljanter ca 0,06 ctv, vikt 5,9 g.

Utrop: 4 200 kr

MATSILVER, 30 delar; 15 smörgåsgafflar och 15 smörgåsknivar, blad i rostfritt stål, längd 146 resp 180 mm, GAB 1980-tal.

Utrop: 4 900 kr

RING, 18K vitguld, safir, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 4,7 g, Tenn och silver ab, 1955.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter 0,81 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 6,5 g, RKS design.

Utrop: 10 400 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, 1,08 ct, blandad rund fasettslipning, inneslutningar.

600 kr

Utrop: 700 kr

KEDJA/HÄNGE, platina, briljant 0,53 ct, ca W(H)/P1,vikt 3,8 g, längd 40 cm, certifikat, etui, ( går att att korta av till 32 cm).

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K guld, safirer, nagg på några, 2 st sitter löst i sina fattningar, stl 17+ mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 2 300 kr