241 - 253 av 253
1...111213 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade rubiner ca 1,40 ctv, stift, vikt 3,9 g.

Utrop: 2 700 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, ametist ca 17,80 ct, längd 50 cm, vikt 9,4 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, vit, 3,35 ct, färgspel.

Utrop: 2 200 kr

BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, 4 äkta pärlor 2 mm, mått 6,5X5,5 mm, vikt 24,1 g, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1917.

5 100 kr

Utrop: 3 500 kr

8 PUNSCHBÄGARE, silver, invändigt förgyllda, GAB, hamrad yta, silvervikt 229,5 g, 80-tal, Eskilstuna.

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 37 briljanter ca 5,50 ctv, ca W/SI-P, mindre skada på en sten, längd 19 cm, vikt 21,8 g.

26 000 kr

Utrop: 30 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 4 400 kr

BROSCH, 14K guld/platina, droppformad pärla, 10 rosenstenar, 3 gammalslipade diamanter, en med antik form ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, mått 4X2 cm, vikt 4,4 g.

3 200 kr

Utrop: 2 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 2,5-6 mm, längd 54 cm, 18K guldlås med orientaliska pärlor och rosensten, rosenstenen trasig.

Utrop: 1 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,71 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, en klo nedsliten, Örns Juvelateljé, Göteborg 1978.

Utrop: 17 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljanter ca 2,01 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 10,8 g, Guldfynd.

Utrop: 23 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5 - 8,7 mm, längd 44 cm, silverlås.

Utrop: 5 800 kr

BROSCH, 18K vitguld, 65 diamanter ca 2,58 ctv, ett flertal briljantslipade och ett fåtal åttkantslipade, enligt gravyr, mittstenen ca 0,45 ct, ca W/VS, vikt 9,5 g, Stockholm 1974.

Utrop: 16 600 kr