Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012
BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, 4 äkta pärlor 2 mm, mått 6,5X5,5 mm, vikt 24,1 g, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1917.
8 PUNSCHBÄGARE, silver, invändigt förgyllda, GAB, hamrad yta, silvervikt 229,5 g, 80-tal, Eskilstuna.
ARMBAND, 18K vitguld, 37 briljanter ca 5,50 ctv, ca W/SI-P, mindre skada på en sten, längd 19 cm, vikt 21,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
BROSCH, 14K guld/platina, droppformad pärla, 10 rosenstenar, 3 gammalslipade diamanter, en med antik form ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, mått 4X2 cm, vikt 4,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 2,5-6 mm, längd 54 cm, 18K guldlås med orientaliska pärlor och rosensten, rosenstenen trasig.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,71 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, en klo nedsliten, Örns Juvelateljé, Göteborg 1978.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljanter ca 2,01 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 10,8 g, Guldfynd.