Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012
C G HALLBERG, kaffekanna, silver, trähandtag, Stockholm 1952, höjd 21 cm, vikt 550,4 g.
BLÄCKHORN, silver, glas, import Karl Andersson Göteborg 1904, höjd 12 cm, vikt 927,5 g, två mindre bucklor i lock.
RING, 18K guld, 3 rubiner 0,28 ctv enligt gravyr, 3 briljanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 7,2 g, Sengels guldsmedja 1995.
HÄNGE, 18k guld, i form av katt, 2 gröna glasstenar, emaljfärg, Italien 1900-talets andra hälft, höjd 4,5 cm, vikt 7,5 g.
RING, 18k röd och vitguld, 38 briljanter ca 0,35 ctv, W/VS-SI, storlek 17,75 mm, vikt 17,8 g.
LJUSSTAKAR, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, höjd 18 cm, vikt 691,7 g, fyllda.
MICHAEL BIÖRMAN (1714-1720), råttsvanssked, silver, Stockholm 1715, längd 20 cm, vikt 48,9 g.
RING, 18k guld/silver, turkos, 8 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, W-CA/Si-P1, svenska stämplar, omkring 1900, storlek 18,5 mm, vikt 5,4 g, två stenar med nagg, inneslutningar når ytan på en sten.
BROSCH, 18k guld, 13 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, TW-W/VS-SI, rosa syntetiska stenar, mått 5x3,5 cm, vikt 13,1 g.
Accessoarer Glasögon
LORGNETTE, 18k guld/glas, Axel Bergman Stockholm 1948, 9x3 cm, vikt 45,6 g, monogram, gravyr.
Accessoarer Övrigt
WALTER LAMPL, parfymflakongsetui, 14k förgyllning, USA 1930/40-tal, märkt Cachette by Lampl, höjd 5 cm, vikt 3,6 g, flakong i glas medföljer.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS 3 DELAR, silver, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, import Markströms Uppsala 1922, kaffekanna höjd 21,5 cm, vikt 950,9 g, kaffekanna med gravyr i botten.
LJUSSTAKAR, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, höjd 18 cm, vikt 848,2 g, fyllda.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS 3 DELAR silver, kaffekanna höjd 23 cm, sockerskål, gräddkanna, GAB Stockholm, 1957 och 1967, vikt 827,6 g.
MAGNUS FRYBERG VERKSTAD, skål på fot, silver, delvis godronnerad, dekor av ekollon, Jönköping 1839, höjd 14 cm, vikt 208,3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 78 briljanter 0,63 ctv, 4 prinsesslipade diamanter 0,33 ctv, TW-W(G-H)/VS, kedjans längd 41 cm, vikt 6,0 g.