201 - 220 av 253
1...10111213 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012

Klubbad för

C G HALLBERG, kaffekanna, silver, trähandtag, Stockholm 1952, höjd 21 cm, vikt 550,4 g.

Utrop: 3 800 kr

BLÄCKHORN, silver, glas, import Karl Andersson Göteborg 1904, höjd 12 cm, vikt 927,5 g, två mindre bucklor i lock.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, 3 rubiner 0,28 ctv enligt gravyr, 3 briljanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 7,2 g, Sengels guldsmedja 1995.

Utrop: 3 600 kr

HÄNGE, 18k guld, i form av katt, 2 gröna glasstenar, emaljfärg, Italien 1900-talets andra hälft, höjd 4,5 cm, vikt 7,5 g.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld/vitguld, 12 briljanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 3 200 kr

RING, 18k röd och vitguld, 38 briljanter ca 0,35 ctv, W/VS-SI, storlek 17,75 mm, vikt 17,8 g.

5 200 kr

Utrop: 6 000 kr

LJUSSTAKAR, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, höjd 18 cm, vikt 691,7 g, fyllda.

Utrop: 1 400 kr

MICHAEL BIÖRMAN (1714-1720), råttsvanssked, silver, Stockholm 1715, längd 20 cm, vikt 48,9 g.

3 800 kr

Utrop: 3 000 kr

RING, 18k guld/silver, turkos, 8 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, W-CA/Si-P1, svenska stämplar, omkring 1900, storlek 18,5 mm, vikt 5,4 g, två stenar med nagg, inneslutningar når ytan på en sten.

Utrop: 3 200 kr

BROSCH, 18k guld, 13 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, TW-W/VS-SI, rosa syntetiska stenar, mått 5x3,5 cm, vikt 13,1 g.

Utrop: 4 000 kr

Accessoarer Glasögon

LORGNETTE, 18k guld/glas, Axel Bergman Stockholm 1948, 9x3 cm, vikt 45,6 g, monogram, gravyr.

Utrop: 8 000 kr

Accessoarer Övrigt

WALTER LAMPL, parfymflakongsetui, 14k förgyllning, USA 1930/40-tal, märkt Cachette by Lampl, höjd 5 cm, vikt 3,6 g, flakong i glas medföljer.

Utrop: 1 700 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS 3 DELAR, silver, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, import Markströms Uppsala 1922, kaffekanna höjd 21,5 cm, vikt 950,9 g, kaffekanna med gravyr i botten.

Utrop: 5 500 kr

LJUSSTAKAR, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, höjd 18 cm, vikt 848,2 g, fyllda.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Accessoarer Pennor

MontBlanc Meisterstück Classique, Bordeaux, kulspetspenna.

1 200 kr

Utrop: 900 kr

ARMBAND, 18K guld, 3 halvpärlor, längd 18 cm, vikt 15,5 g, etui.

Utrop: 4 900 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS 3 DELAR silver, kaffekanna höjd 23 cm, sockerskål, gräddkanna, GAB Stockholm, 1957 och 1967, vikt 827,6 g.

Utrop: 4 800 kr

MAGNUS FRYBERG VERKSTAD, skål på fot, silver, delvis godronnerad, dekor av ekollon, Jönköping 1839, höjd 14 cm, vikt 208,3 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 78 briljanter 0,63 ctv, 4 prinsesslipade diamanter 0,33 ctv, TW-W(G-H)/VS, kedjans längd 41 cm, vikt 6,0 g.

6 800 kr

Utrop: 7 800 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, multifärgad, 5,55 ct, 12,10X8,47X6,25 mm.

Utrop: 4 700 kr