Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012
PÄRLRING, 18K rodierat vitguld, odlad svart tahitisk barockpärla 18 x 12 mm, 29 diamanter (6 baguette- 7 briljant- och 16 åttkantslipade) ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 11,1 g.
ARMBAND, 14K guld, 20 safirer ca 8,00 ctv, 40 briljanter ca 0,72 ctv, ca W/P, 11 skadade, längd 18 cm, vikt 14,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,53 ct, ca W/VS, små nagg i rondisten, stl 19,75 mm, vikt 2,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljanter 0,31 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Georg Pere, Stockholm 1963, stl 14,75 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, Hovjuvelerare Carlman, Stockholm 1968, stl 15 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljant- och 42 trapetsslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3,3 g.
ATKIN BROTHERS, uppläggningsbestick, silver, England Sheffield 1911, längd 23 och 30,5 cm, vikt 279,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,58 ctv, och 22 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g, svensktillverkad (GBA), gravyr.
DIAMANT, brilljantslipad, 1,54 ct, TW(G)/VS1, förseglad, HRD cert 10027080028, slipning: proportioner Excellent, polish Excellent, symmetri Excellent.
DIAMANT, briljantslipad, 0,55 ct, Wesselton(H)/VS2, förseglad, HRD gradering, No 141925, "proportions very good".
DIAMANTER, 10 briljantslipade i ungefär samma storlek, 1,01 ct totalt, River(D-E)/VVS, förseglade IGI gradering, No 1K 24920.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,90 ct, ca Light Yellow/SI2, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,8 g, text på ringskena Amor Vincit Omnia, stämplad HEG.
RING, 18K rodierat vitguld, safir ca 1,50 ct, 2 mycket små nagg, 10 baguetteslipade diamanter ca 0,25 ctv, 8 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, stämplad SMG, vikt 5,5 g.