221 - 240 av 253
1...111213 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade SouthSea pärlor 10,3 mm, 6 diamanter (4 dropp- och 2 briljantslipade) 0,69 ctv, TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 5,5 g.

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 12 briljanter ca 1,20 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 14,4 g.

8 600 kr

Utrop: 8 900 kr

RING, 18K guld/rodierat guld, cabochonslipad safir ca 4,00 ct, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, 4 med mindre skador, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 5 200 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, venezialänk, gul briljant 0,27 ct enligt gravyr, behandlad, längd 38 cm, vikt 4,3 g.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K guld/silver, blå emalj med monogram, 12 rosenstenar, stl 13,75 mm, vikt 4,9 g, slitage på emaljen.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, rubin ca 0,30 ct, nagg, 13 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 3 000 kr

RING, 14K vitguld, 3 briljanter ca 0,45 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 19 mm, vikt 4,5 g. Engelska stämplar.

Utrop: 3 100 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, carréslipade smaragder 0,32ctv, 2 skadade, briljanter 0,40ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 3 100 kr

KONFEKTSKÅL, sterling silver, design Vera Ferngren, GAB, Stockholm 1966, H=7,5 cm, L=18 cm, B=12,5 cm, vikt 260 g.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

SKÅL, sterling silver Mappin & Webb London vikt 299,3

Utrop: 3 200 kr

RUND SKÅL, silver, höjd 5,4 cm, 15,6 cm i diameter, T. Eldh för Cesons, Göteborg 1973, vikt 179 g.

Utrop: 1 400 kr

RING, platina (950/1000), ovalslipad briljant 0,41 ct, 2 triljantslipade diamanter 0,31 ctv, Cr(J)/VS, stl 17 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 9 800 kr

BÄGARE, silver, höjd 12,5 cm, GAB, Stockholm 1968, vikt 179,2 g.

Utrop: 1 400 kr

MATSKEDAR, 12 ST, Silver, Engelsk snäck, 4 st Anders Wedin Söderhamn 1862, 8 st Erik Johansson Gävle 1890, vikt 707,1 g, gravyr, någon sked med mindre buckla.

Utrop: 4 200 kr

ARMBAND, 18K guld vikt 6,0 g X-länk L = 20,5 cm

1 600 kr

Utrop: 1 900 kr

WIWEN NILSSON, diverse serveringsbestick 22 delar, silver, bla 2 sockerströare, 2 pastejknivar, 2 ragusskedar mm, Stämplade A.Nilsson Lund 1930 samt monogram WN, vikt 951,2 g, monogram.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

WIWEN NILSSON, fruktknivar 24 st, silver svärtat trä, stämplat AN Lund 1930 och 1931, längd 18 cm, vikt 459,7 g, monogram.

Utrop: 2 800 kr

HÄNGE/KEDJA, 14k guld och silver, 9 gammalslipade diamanter ca 0,74 ctv, TCr-TCa/SI-P1, integrerad kedja i silver 56 cm, vikt 5,5 g, någon sten med nagg.

4 000 kr

Utrop: 2 500 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå topaser ca 2,70 ctv, 34 briljanter ca 0,34 ctv, ca W/VS, stift, vikt 4,2 g.

3 200 kr

Utrop: 3 400 kr

HÄNGE, 18K guld, blå topas ca 11,50 ct, 20x15 mm, vikt 5,2 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr