Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade SouthSea pärlor 10,3 mm, 6 diamanter (4 dropp- och 2 briljantslipade) 0,69 ctv, TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 5,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 12 briljanter ca 1,20 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 14,4 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, cabochonslipad safir ca 4,00 ct, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, 4 med mindre skador, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, venezialänk, gul briljant 0,27 ct enligt gravyr, behandlad, längd 38 cm, vikt 4,3 g.
RING, 18K guld/silver, blå emalj med monogram, 12 rosenstenar, stl 13,75 mm, vikt 4,9 g, slitage på emaljen.
RING, 18K guld, rubin ca 0,30 ct, nagg, 13 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 3,9 g.
RING, 14K vitguld, 3 briljanter ca 0,45 ctv ca W-Cr/VS-SI, stl 19 mm, vikt 4,5 g. Engelska stämplar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, carréslipade smaragder 0,32ctv, 2 skadade, briljanter 0,40ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g.
KONFEKTSKÅL, sterling silver, design Vera Ferngren, GAB, Stockholm 1966, H=7,5 cm, L=18 cm, B=12,5 cm, vikt 260 g.
RUND SKÅL, silver, höjd 5,4 cm, 15,6 cm i diameter, T. Eldh för Cesons, Göteborg 1973, vikt 179 g.
RING, platina (950/1000), ovalslipad briljant 0,41 ct, 2 triljantslipade diamanter 0,31 ctv, Cr(J)/VS, stl 17 mm, vikt 6,0 g.
MATSKEDAR, 12 ST, Silver, Engelsk snäck, 4 st Anders Wedin Söderhamn 1862, 8 st Erik Johansson Gävle 1890, vikt 707,1 g, gravyr, någon sked med mindre buckla.
WIWEN NILSSON, diverse serveringsbestick 22 delar, silver, bla 2 sockerströare, 2 pastejknivar, 2 ragusskedar mm, Stämplade A.Nilsson Lund 1930 samt monogram WN, vikt 951,2 g, monogram.
WIWEN NILSSON, fruktknivar 24 st, silver svärtat trä, stämplat AN Lund 1930 och 1931, längd 18 cm, vikt 459,7 g, monogram.
HÄNGE/KEDJA, 14k guld och silver, 9 gammalslipade diamanter ca 0,74 ctv, TCr-TCa/SI-P1, integrerad kedja i silver 56 cm, vikt 5,5 g, någon sten med nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå topaser ca 2,70 ctv, 34 briljanter ca 0,34 ctv, ca W/VS, stift, vikt 4,2 g.