Avslutad | Klassiska – Lördag 25 augusti 2012
ARMBAND, 18K guld/platina, 5 gammalslipade diamanter ca 0,41 ctv, 11 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 16 cm, vikt 8,9 g, gravyr, ca 1920 -tal.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,00 ct enligt gravyr, ca Cr(J)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g..
BROSCH, förgyllt silver/silver, filigran och granulering, diameter 3,5 cm, stämplad David Andersen, Christiania 1885, vikt 7,1 g.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, 15 briljanter (en skadad, överlappande fattningar) ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, 25x15 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, 53 briljanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g, några mycket små nagg.
SOCKERRUSKA, silver, längd 21 cm, Johan Erik Åhlén (1827-1859), Sala 1854, vikt 42,9 g, monogram.
RING, platina, odlad pärla 7,5 mm, 14 gammalslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, 2 trasiga, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g, guldlödningar.
RING, 18K guld/platina, odlad pärla, 6 diamanter ca 0,08 ctv, gammalslipade och rosenstenar, stl 18,5 mm vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 22K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca Cr(J)/VS2, stl 18,25 mm, vikt 10,3 g, ryska stämplar.
RING, 14K vitguld, kuddslipad diamant ca 1,59 ct, ca CR/SI2, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,35 ctv, 35 mindre briljanter ca 0,40 ctv, stl 14,75 + mm, vikt 4,6 g, en mindre briljant saknas, spricka i guldet i ringskenan, gravyr,
RING, platina, briljant ca 1,65 ct, ca W/VVS, 82 briljanter ca 1,03 ctv, ca TW-W/VVS-VS (2 skadade), stl 15,75 mm (inre ring lödd på skenan, går att ta bort för större storlek), vikt 12,9 g, N. Johnsson & Co i Stockholm 1958.
RING, 18K/14K guld, 6 briljantslipade diamant ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS-SI, 7 rubiner ca 0,50 ctv, 3 rubiner skadade, alla har slitna fasettkanter, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g.
COLLIER 18K guld / vitguld vikt 61,9 g handgjord rundpansar, briljant 0,43 ctv TW/VS2, längd 42 cm guldsmed Fredriksson 1998