Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2012
RING, 18K guld, 4 briljanter ca 0,32 ctv ca TW(G)/VS, lös sten, stl 18,25 mm, vikt 17,6 g.
RING, 18K guld, briljant ca 0,60 ct, ca TW(F-G)/VS 2, repa på bordet, vikt 11 g, stl 18,25 mm.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, briljanter ca 1,95 ctv, ca TCR-LY/P1-2, inneslutningar når ytan, vikt 14 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,00 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g.
COLLIER, 18K guld, diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/VS, mittsten P, vikt 10,2 g, längd 41 cm.
RING, 18K vitguld, rubin 1,53 ct, 16 briljanter 0,88 ctv enligt gravyr, ca TW(F-G)/VVS-VS, vikt 10,7 g, stl 19,75 mm.
RING, 18K vitguld, odlad något oval southseapärla ca 13,5 mm, 46 briljant ca 1,32 ctv ca W(H)/VS, stl 18 mm, vikt 19,8 g.
TRESTENSRING, 14K guld, 3 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/SI-P, stl 19,75 mm, vikt 3,7 g,
COLLIER, 18K vitguld, kedja i silver, navetteslipad diamant ca 6,00 ct, ca Cr(J)/P2, 1 ovalslipad, 1 droppslipad och 16 gammalslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 48 cm, vikt 9 g.
ARMBAND, 18K guld, citriner, 6 briljanter ca 0,60 ctv, TW/VS, Italien 1900-talets andra hälft, längd 20 cm, vikt 22,2 g, två citriner med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1998, stift, vikt 8,8 g.
LORDRING, 18K guld, sliten safir, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm vikt 5,3 g, Guldsmedsaktiebolaget, Malmö 1958.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 50 rubiner ca 2,50 ctv, 84 baguetteslipade diamanter ca 3,36 ctv, ca W/VS-SI, stift, mått 2,7X1,5 cm, vikt 15 g.
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, gröna turmaliner, stl 17+ mm, vikt 7,7 g, Stockholm 1957, nagg, originaletui, (d).
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca TCR(I)/skada på rondist, skadan går in på bordet men mest på underdelen där skadan ligger på en extra fasett, mindre skada på rondist, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, skada på paviljong och rondist på en av de mindre diamanterna, stl 15,75 mm, 2 kulor på ringskenans insida, Stockholm, 1900-talets andra hälft, vikt 5,7 g.