Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2012
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 7,5 mm, lås, 18K vitguld, cabochonslipad rosa turmalin, 8 odlade pärlor, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, Thomasson AB, Stockholm 1667, längd 42 cm.
HANS STRÖMDAHL, örhängen, 18K vitguld, safirer, 12 briljanter ca 0,12 ctv, W/VS-SI, diameter 1,6 cm, vikt 3,5 g, stift,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljant ca 0,45 ctv, TW-CR/VS-SI Juvel Magnus Henån 1966, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
ARMBAND, 14K guld, elefanthår (skadat), onyx, 56 briljanter ca 0,56 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI (ett par nagg), 6x5 mm, vikt 44,2 g.
BROSCH, 18K guld, i form av ett lejon, åttkantslipade diamanter, 2 smaragder, 1 rubin, nagg i rondist, vikt 9,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, fattningar i platina, stift i 18K vitguld, 1 snurrebuss i silver, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI2, nagg, stift, vikt 1,6 g.
RING, 14K guld, smaragd ca 0.80 ct, briljanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/SI (1 piqué), storlek 16,75, vikt 3,6 g
COLLIER, 18 k guld, tidigt 1900-tal, rubin, smaragd, glas, diverse färgstenar, orientaliska och odlade pärlor, längd 69 cm, vikt 23,3 g, en sten saknas på länkdel.
RING, 18k vitguld, 25 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 2,8 g, 2 briljanter med nagg.
RING, 18K guld, 10 briljanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/SI-P, 3 rubiner ca 0,75 ctv, stl 16,25 mm, vikt 12,0 g, svensk importstämpel.
COLLIER, silver, rubiner, orange granater och citriner, längd 42 cm, vikt 35,7 g, etui.
RING, 18K guld, cabochonslipad ametist, 20 briljanter 0,20 ctv enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 8,3 g, svensk importstämpel.
Ädelstenar Safirer
BLÅ SAFIR, 3,04 ct, ovalslipad med djup botten, plomberad med certifikat 10054 från Swedish Institute for gem testing.
ARMBAND, förgyllt silver, granater (en saknas), längd 18 cm, vikt 22,6 g, säkerhetskedja.
ALLIANSRING, 18k guld, 5 briljanter ca 0,42 ctv, TCr/SI, storlek 16 mm, vikt 6,2 g.