Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2012
BROSCH, 18K guld, 74 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/SI, safirer i olika färger, vikt 10,0 g
OLGA LANNER (1884-1961), bokmärke, silver, stämplat Stockholm 1915, längd 6,8 cm, vikt 1,8 g, tvärarmar saknas.
HÄNGE, platina, 3 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/SI, 6 smaragder ca 1,01 ctv, vikt 5,8 g.
RING, 18K guld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,36 ct totalt, ca TW/VVS, 4 safirer ca 0,70 ct totalt, stl 18,5, vikt 13,8 g, Ängby Smycken, Stockholm år 2000.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,01 ct enligt gravyer, W/skada vid rondisten samt mindre inneslutningar, Oskar Waleby Stockholm 1962, storlek17,25 mm, vikt 3,2 g.
JOHN HOFFNER, skedar 3 st, silver, ragusked och två marmeladskedar, Uppsala, längd 12,5 och 17,5 cm, vikt 58,9 g, originaletui.
BROSCH, 18K vitguld, smaragder, rubiner, safirer, 2 briljanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, 1 skadad, 1 färglös sten, vikt 12,5 g.
RING, 18K guld, mabépärla 16 mm, stl 18,5 mm, tillverkad av Birger Roos i Stockholm 1964, vikt 10 g, originaletui .
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,74 ctv, ca W(H)/VS, stl 19 mm, vikt 3,0 g, Gulwers, Karlstad.
RING, 18K guld, 9 diamanter ca ca 0,32 ctv, olika slipningar, 2 med skador, ca W/VS-SI, stl 19 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K guld, 40 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Tcr(H-I)/SI, 4 skadade, rubiner, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, 40 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS-SI, några skadade, stift/clips, vikt 7,2 g.
MATSILVER, 57 delar, 8 matgafflar, 9 matknivar 8 förrättsknivar, 8 matsk edar, 8 smörgåsknivar, 8 smörgåsgafflar, 8 kaffeskedar, GAB modell Rosenholm 1938-1956 total vikt 2300g.
Engelbert, hänge och kedja, 18k guld, hjärta, 32 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, kedja 42 cm, hänge höjd 1 cm, vikt 9,9 g.
RING, palladium, 3 prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TWVS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
ARMBAND, 18K rodierat guld, 108 briljanter ca 0,72 ctv, ca Cape-Light Brown/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 26,3 g.
RING, 18K rodierat guld, 9 safirer, 70 briljanter ca 0,60 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.