Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2012
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, vikt 1,5 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,26 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,3 g.
RING, 18K guld, safirer, 7 briljanter ca 0,08 ctv, Olenfalk, Stockholm 1988, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
HÄNGE, ägg, silver, vit emalj, odlade sötvattenspärlor, markasiter, öppningsbart, längd 3,8 cm inklusive ögla, vikt 16,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 0,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 0,9 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 26 briljanter ca 1,07 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant 0,52 ct, TW(F)/VS2, stl 17,25mm, vikt 5,3 g, Gia dossier med nr 6147625967.
BROSCH, silver, paste, pärlemor, förgyllning, antik, 1700-tal, längd 3,5 cm, senare delar.
Silver Kaffeservis
MATSERVIS, silver, 3 delar, Kaffekanna, tekanna, sockerskål, vikt 1019,2 g, svensk importstämpel.
CARMOSÉRING, 14K rodierat guld, safir, 12 briljanter ca 0,24 ctv, TW-W/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 6,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 19 briljanter ca 0,95 ctv, ca W-TCr(1 TCa)/VS-SI, hjärta, mått 1,8 x 2,5 cm, vikt 2,8 g.
BROSCH, 18K guld, syntetisk blå safir, antik, GD, Malmö 1969, tre hängande kläppar, längd 5 cm, vikt 5,9 g, stenen har en skada vid rondisten.
RING, 18K guld, briljant 0,45 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, Nygård & Son, Linköping 1954, vikt 7,5 g.
RING, 18K guld, Hövdingaring dam, bredd 9,69 mm, Odds guld, Visby 1999, stl ca 18 mm, vikt 18,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,50 ct, ca TW/P2, stl 19,25 mm, Stockholm 1969, vikt 3,4 g.