Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2012
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, cabochonslipad grön turmalin, Laver-Lindbom, Stockholm 1969, 20x30 mm, vikt 4,7 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, cabochonslipad rosa turmalin, Laver-Lindbom, Stockholm 1969, diameter 15 mm, vikt 4,8 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, mabépärla, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1966, diameter 17 mm, vikt 6,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,33 ct enl gravyr, ca W/VS, Örns Göteborg 1981, storlek 17,25 mm, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljant, 0,73 ct enligt gravyr, ca W/VS, Örns Göteborg 1983, storlek 17,25 mm, vikt 3,4 g.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, förgyllt silver, gröna stenar, pärlor, emalj, längd 44,5 cm, Ungern ca 1930-tal, svensk import, emaljskador, en pärla saknas.
ARMBAND, silver/brons, stelt, blomdekor, Sverige sannolikt 1800-talets andra hälft, 7x5 cm, vikt 45,5 g.
RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,15 ctv, 1 rubin, 1 safir, 1 smaragd, stl 16,5+ mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd, 6 briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 blå safirer, 24 briljanter ca 0,36 ctv caTW-W/VS, stift, vikt 3,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, droppslipad blå safir, 11 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
STJÄRNRINGEN, alliansring, 18K vitguld, 7 briljanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, Hans Strömdahl, Stockholm 1984, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 18K guld, briljant ca 0,25 ct, ca W/VS, Jovenia, Stockholm 1990, vikt 16,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, pärla, 12 rosenstenar, Hallbergs, Stockholm 1911, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, etui, en rosensten är skadad.
RING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W(H)/VS, stl 20 mm, vikt 8,8 g.