Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2012
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,50 ct W/SI enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
ATELIER AJOUR, alliansring, 18K vitguld, 8 briljanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, 1 skadad, Stockholm 1970, stl 16 mm, vikt 4,5 g, 2 kulor på insidan av skenan.
RING, 18K rodierat guld, svarta och vita briljanter ca 1,95 ctv, ca W/P, inneslutningar når ytan, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g.
HÄNGE, 14K guld, emalj, rubin, 3 safirer, sannolikt Ryssland, 1900-talets början, höjd 3,5 cm, vikt 10,3 g, gravyr.
LORENS STABEUS, bägare, silver, konande, invändigt förgylld samt delvis förgylld, välvd fot med svängda knäckar, punsad dekor, Stockholm 1750/60-tal, höjd 16,5 cm, vikt 338,9 g.
PÄRLARMBAND, odlade pärlor ca 7,5 mm, 2 skadade pärlor, lås, 18K guld, odlade pärlor, 2 safirer, längd 17,5 cm, etui.
COLLIER sterlingsilver, äkta färgstenar bl.a. peridot, blå topas, citrin, ametist och rubin, längd 38,5 cm, vikt 66,8 g, etui.
COLLIER, 18K vitguld, 13 smaragder, 1 skadad, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 46,5 cm, vikt 31,1 g, kan även användas som brosch.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,27 ct, ca H(W)/VS, stl 15,25 mm, vikt 1,9 g
ALLIANSRING, 18K vitguld med 5 briljanter 0,25 ctv, ca F-H(TW-W)/VS-SI, vikt 2,4 g, stl 15 mm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Guld och Juveler AB, Stockholm 1963, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g, gravyr.
RING, 18K guld, briljant ca 1,05 ct, ca TCa-Ca/VVS, 6 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr-Cr/VS, storlek 17 mm, vikt 4,7 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 13 briljanter 0,52 enligt gravyr, TW/VS, Johan Pettersons eftr Stockholm, storlek 18,25 mm, vikt 5,1 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,97 ctv enligt gravyr, TCr-CR/VVS-VS, Nilsmarks Lerum 1974, storlek 18 mm, vikt 4,1 g.
HÄNGE/MEDALJONG, silver,, blå emalj, strass, 45x23 mm, vikt 17,2 g, litet nagg i emaljen i ena hörnet.
RING, 18K vitguld, 4 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3 g. (två stenar sitter löst i fattningen)
ARMRING, 18K guld, vit emalj, emaljskador, Jonas Wilhelm Laurén, Stockholm, troligen 1858, längd 17 cm, vikt 12,7 g.
RING, 14K guld/platina, safir, 16 diamanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, 8 skadade, stl 17 mm, vikt 2,8 g.