Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2012
PÄRLCOLLIER, 3-radig, odlade 7 mm sötvattenpärlor, längd 43,5 cm, 18K vitguldslås med cabochonslipad grön beryll ca 3,50 ct, 10 rubiner ca 0,70 ctv, samt 9 st 4,5 mm odlade pärlor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/VS- SI, 5 smaragder, slitna fasettkanter, Veits Guldsmedja, Stockholm 2007, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K rodierat vitguld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,5 g.
RUBINRING, 18K guld, rubin ca 0,50 ct, 23 briljanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 10,2 g.
RING, 18K guld, safir ca 1,48 ct, 26 briljanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 10,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade 6,5-8,25 cm, lås, vitguld med pärla och 8 diamanter, vikt 2,6 g, 48 cm ( lås löst, måste träs om ).
RING, 18K vitguld, cabochonslipad blå safir, 36 briljanter ca 0,66 ctv ca TW(G)/VS-SI, vikt 6,4 g, skada samt kulettskador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,80 ctv, River-TW(E-F)/ VVS1-VVS2, Minireport från Gia nr 2116495057 och 5116788281, stift, stopp saknas, vikt 0,9 g.
FABERGÈ HÄNGE, 18K guld, ägg i ljusblå emalj, "fiskar" nr 62/500, öppningsbar krok, vikt 5,5 g, ask, ytterkartong,
ENSTENSRING, 18K guld, rosenslipad diamant, ca 0,45 ct, Bernhard Hertz Stockholm 1937, stl 16,5, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, ca 64 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 5 g.
RING, 18K guld, smaragd ca 0,30 ct, 12 briljanter ca 0,28 ctv, ca SI/W-TCr, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.