Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, River(E)/VVS2, GIA Dossier nr 2141752880, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(E)/SI1, GIA Diamond Dossier nr 2136012488, 55 briljantslipade diamanter 0,34 ctv enligt gravyr, ca W(H)/P, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
LOCKASK, silver, slipat glas, dekor av blomma, möjligen Alphonse Debain Frankrike 1900-talets början, höjd 11 cm, vikt 450,4 g.
HÄNKELSKÅL, silver, på fot, delvis godronnerad, Tyskland 1900-talets början, höjd 24 cm, vikt 527,3 g.
DOSA, silver, nielloarbete, invändigt förgylld, kontrollstämpel Viktor Savinsky Ryssland Moskva 1862, 8x4 cm, vikt 96,7 g, repor.
KARL ANDERSSON, skål, silver, hamrad yta, Stockholm 1918, höjd 10,5 cm, diameter 24,5 cm, vikt 703,8 g,
CHOPARD, ring, Happy Diamonds, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, refnr. 822896-1113, serienr. 3155620, stl 17,75+ mm, vikt 12 g, certifikat 2010.
BROSCH, silver, romansk mikromosaik med motiv från Petersplatsen i Rom, antik, Gustaf Nordströms verkstad, Växjö 1898, mått 4,8 x 3,5 cm, vikt 23 g, små nagg.
ARMRING, 18K guld, 8 orientaliska halvpärlor och 1 odlad pärla, granuleringar, Carl Gustaf Hallberg (1864-1961), Stockholm 1882, mått 5,7 x 5,0 cm, öppningsbar, vikt 9,9 g, säkerhetskedja saknas, originaletui.
COLLIER, 18K vitguld, ca 115 briljant-, gammal-, åttkant- och rosenslipade diamanter ca 9,50 ctv, TW-TCa/VS-SI, 61 navettslipade blå safirer ca 45,00 ctv, 6 ovalslipade rosa safirer ca 4,00 ctv, längd 40 cm, svensk kontrollstämpel, vikt 67,1 g.
GEORG JENSEN, skål, Sterling silver, nr 461 B, hamrad yta, på rund fotring med pärlbård, uppåt vidgande med välvd kant inåt, höjd 14 cm, diameter 24,5 cm, Danmark efter 1945, vikt 1081,1 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 1,80 ct, TW(G)/SI2, GIA Diamond Grading report nr 2121498508, GIA minireport, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 8,0 g.
RING, platina, mediumslipad diamant ca 2,00 ct, W(H)/VVS2, nagg i kronan invid rondist, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, 2 med mindre skador, stämplad KA, Stockholm 1933, stl18,25 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/SI1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW(G)/SI, Oskar Waleby, Stockholm 1960, stl 16,75mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, blå safir ca 8,50 ct (nagg), 4 gammalslipade diamanter samt 16 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, stl 18 mm, vikt 11,6 g, enstaka nagg på diamanterna.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 0,51 ct, River(D)/VS1, GIA Dossier nr 2141753862, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
CARTIER, ring, Love ring, platina, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, stl 15,75 mm, vikt 11,2 g.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad blå safir ca 1,65 ct (slitna fasettkanter, repor), 10 gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW(G)/SI, en diamant ca TCa(L), stl 17 mm, vikt 3,8 g, en diamant med mindre skada.