Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012
ARMBAND, platina/14K guld, 25 gammal och åttkantslipade diamanter ca 1,15 ctv, infattade i platina, ca TW-W(G-H)/VS-SI, ledad länk i 14K guld, längd 17,2 cm, total vikt 11,7 g.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, rund fasetterad bergkristall ca 2,8 cm i diameter, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1966, repor i bordet på bergkristallen. (d)
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, GIA laserinskription 6137862311 , 25 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, Ullners juvelaffär, Lund, vikt 5,1 g. Kopia på GIA report medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 rubiner ca 5,30 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 2,88 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 9,0 g, stift.
RING, 18K guld, hjärtslipad smaragd ca 6,50 ct, 14 briljanter ca 1,50 ctv ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm , vikt 23,8 g.
2 RINGAR; RING, platina, briljantslipad diamant ca 2,40 ct, ca TCA(K)/VS1, 26 mindre briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS, Kaplans Guldsmedsverkstad, Stockholm 2012, stl 15,25+ mm, vikt 5,7 g. ALLIANSRING, platina, 35 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VVS, Kaplans Guldsmedsverkstad, Stockholm 2012, stl 15,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 2 sammanlödda ringar med 10 briljantslipade diamanter ca 5,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-SI, (IGI cert på 1 dia 0,53 ct, H/VVS1, Nr F1H66467), stl 18,75 mm, vikt 13,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 142 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 4,3 cm, stift, vikt 6,4 g.
ARMRING, 14K guld, korallcamé, dekor i form av Bacchus, öppningsbar, antik, 1800-tal, 5,5x6,5 cm, vikt 48,8 g,
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rubiner ca 1,92 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 5 g, stift.
RING, 18K vitguld, 1 större och 4 mindre prinsesslipade diamanter 2,04 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Hellström & Åhrling, Stockholm 2005, stl 16 mm, vikt 9,9 g.
2 RINGAR, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCa(K)/P1, 9 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 10,4 g.
ARMBAND, platina, smaragd ca 3,75 ct, 16 briljant- och 60 åttkantslipade diamanter ca 3,25 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, Bertil Een Besimex, Stockholm 1959, längd 18 cm, vikt 26,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 st 20 mm mabépärlor, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, vikt 24,5 g, stift/clips.
PÄRLRING, 18K guld, 14,5 mm odlad South Sea pärla, 64 briljantslipade diamanter ca 2,24 ctv, ca R-TW(E-F)/VVS-VS, stl 18,25 mm, vikt 16,3 g.
DANIEL EKLUND (1839-1869), saltkar, ett par, silver, invändigt förgyllda, Empir, Kalmar 1851, höjd 6,5 cm, vikt 86,4 g, mindre bucklor.
GRÄDDKANNA, silver, åttkantig fot, invändigt förgylld, Empir, troligen Ar Hoyer Kiel, 1800-talets början, höjd 16 cm, vikt 168,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ca 178 briljantslipade diamanter ca 2,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, huggies, vikt 9,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 8,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18,3 cm, engelska stämplar, vikt 13,4 g.
ARMBAND, platina, 9 briljantslipade och mediumslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca TW-TCR(G-I)/VS-P. (varav 3 briljantslipade diamanter ca 0,65 ct och 2x 0,55 ct ca TW/VS), infattade i hexagonal form, Bernard Hertz, Stockholm 1939, längd ca 17,5 cm, vikt 13,1 g, säkerhetskedja, inneslutningar når ytan på två mediumslipade diamanter.