Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012
SAFIRRING, 18K guld, blå navetteslipad safir 2,14 ct, 2 trapetsslipade safirer, stl 17,25 mm, vikt 10,7 g, kopia på värderingsintyg,etui.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 115 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS, Italien, längd 37 cm, vikt 43,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,40 ctv (0,70 ct+0,70 ct), ca TW(F)/VS2, GIA certifikat nr 5136530728 och HRD certifikat nr 12022605006, vikt 2,6 g, stift.
CHRISTOFFER BAUMAN (1758-1797), supsked, silver, kronknopp, Hudiksvall 1759, längd 17 cm, vikt 27,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, ca 225 briljantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW(G)/VS-SI, engelska stämplar, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld, kullås, Rustik, ca 1 cm i diameter, berlock i form av ett hjärta, armbandets längd ca 19,5 cm, vikt totalt 36,9 g, originalpåse, originaletui.
MATSILVER, 42 delar, silver, Uppsala, rostfritt stål, 6 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 6 efterrättsknivar, 6 efterrättsgafflar, 6 efterrättsskedar, 6 kaffeskedar, design Eric Löfman för Markströms,Uppsala 1970-tal, vikt 1614,9 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 smaragder ca 6,50 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca W/VS-SI, tillverkade i Stockholm, stift/clips, vikt 15,6 g.
COLLIER, 18K rodierat guld, även mellandelar, 10 mm onyxkulor, smaragd ca 8 ct, fylld med främmande material (Opticon) för visuell renhetsförbättring, 18 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 46 cm, vikt 63,6g, en diamant i låset har skadad rondist.
ARMBAND, 18K vitguld, 297 briljantslipade diamanter ca 27,82 ctv, ca TW-W/VS-SI, några P1, bredd 2,3 cm, längd 18 cm, vikt 67,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ljusblå safir 4,90 ct enligt gravyr, 12 briljantslipade diamanter 0,68 ctv enligt gravyr, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
Silver Kaffeservis
C G HALLBERG, kaffeservis, 3 delar, silver, elfenben, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, empirstil, Stockholm 1899 och 1908, kaffekanna höjd 29 cm, vikt 1832,5 g.
ANDERS LUNDQVIST (1816-1856), ett par ljusstakar, silver, lyrformade, delvis godronnerade, Empir, Stockholm 1828, höjd 18,5 cm, vikt 626,7 g, fyllda, ena ljusstaken med lagning.
HÄNGE, silver/guld på silver, 3 gröna beryller, inneslutningar som når ytan, ca 94 rosenslipade diamanter ca 1,20 ctv, 7,8 x 3,4 cm, omkring 1850, vikt 16,6 g, flera diamanter skadade.