Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012
Silver Fat
SKÅLFAT, silver, på rund fotring, utsirade handtag med blommotiv, design Georg Thylstrup (1884-1930) för GAB, Stockholm 1949, mått 39,5x30,7 cm, höjd ca 4 cm vikt 1092,4 g, gravyr på undersidan.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, på rund fotplatta, stammen smalnande uppåt, gallermönster med navetteformer, Markströms, Uppsala 1960, höjd 24,5 cm, vikt 558,9 g.
RING, 18K guld, oval fasetterad ametist ca 4,20 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VVS, franska stämplar, stl 15,75 mm, vikt 20,4 g, en diamant är skadad.
BROSCH, 18K vitguld, vit opal 2,2 x 2,4 cm, färgspel, 16 åttkantslipade och briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW(G)/VVS, infattade i blommönster, Stibe KB, Uppsala 1964, mått 3,5 x 2,6 cm, vikt 9,3 g.
SKÅL, sterlingsilver, rund vågig form, Alessandria, Italien, svensk kontrollstämpel, diameter 19,5 cm, höjd 9,2 cm, vikt 315 g.
EVALD NIELSEN, skål på rund fot, silver, stam med genombruten stiliserad växtdekor och pärlbård, vågig skålform med genombrutna ornament, diameter 26,5 cm, höjd 26,5 cm, Jugend, Köpenhamn, Danmark 1918, vikt 1097,4 g.
BROSCH, 18K vitguld, ca 89 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, trollslända,mått 4,3 x 4,9 cm, vikt 8,9 g, inneslutningar når ytan, några diamanter med nagg.
BROSCH, 14K guld/vitguld, 35 gammalslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW(G)/VS-SI, ca 5 diamanter ca W-TCR, hästskoform, mått 3,2 x 3,5 cm, vikt 8,4 g, 1 diamant skadad, 3 diamanter med nagg.
BROSCH, 18K guld, florentinsk mosaik, mått 5,5 x 4,5 cm, vikt 28 g, baksida ej guld, gravyr på ramens baksida.
SKÅL, silver, oval form, på oval fotring med genombrutet galler av golfbollar, signerad, Carlman, Stockholm 1946, höjd 6,5 cm, mått 26,2 x 17,8 cm, vikt 697,9 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, 24 diamanter ca 1,30 ctv varav 19 briljant, 3 gammal och 2 mediumslipade diamanter, ca TW(G)/VS (1 Ca, 1 Cr & 1 SI2), gummirem med 18K guldlås, vikt utan rem 19,1 g, en sten med skadad rondist.
BROSCH, gulmetall, lavacamé, motiv föreställande Peter Paul Rubens, mått 5,0 x 3,8 cm, etui.
GEORG JENSEN, puderdosa, silver, nr 231L, spegel, Danmark 1933-1944, diameter 6,5 cm, vikt 73,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter samt 32 briljantslipade diamanter, ca 2,10 ctv, ca TW(G)/VS, stift/clips, vikt 11,7 g.
ARMBAND, 18K guld, 20 ovalslipade blå safirer ca 20,00 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Ca-Brown/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 15,9 g.
ARMRING, 18K guld, 3 blå safirer ca 8,71 ctv, 21 briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca TW(H)/VVS-VS, öppningsbar, JMF Guldsmed Stockholm 1993, vikt 47,5 g.
SKÅL, sterlingsilver, på rund fotring, uppåt vidgande, vågig kant, signerad Heinz Decker, Hallberg, Stockholm år 1958, höjd 16 cm, mått 22,4 x 19,2 cm, vikt 547,7 g.
SMYCKESET, 2 delar: brosch och örhängen med 5 pärlor, Strömdahls Stockholm 1945, vikt 16,4 g, stift, etui.
WIWEN NILSSON, brosch, nr 1, sterlingsilver, påfågel, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1956, längd 6 cm, vikt 27,7 g, originaletui. (d)