121 - 140 av 216
1...678...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012

Klubbad för

Silver Fat

SKÅLFAT, silver, på rund fotring, utsirade handtag med blommotiv, design Georg Thylstrup (1884-1930) för GAB, Stockholm 1949, mått 39,5x30,7 cm, höjd ca 4 cm vikt 1092,4 g, gravyr på undersidan.

Utrop: 17 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, på rund fotplatta, stammen smalnande uppåt, gallermönster med navetteformer, Markströms, Uppsala 1960, höjd 24,5 cm, vikt 558,9 g.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K guld, oval fasetterad ametist ca 4,20 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VVS, franska stämplar, stl 15,75 mm, vikt 20,4 g, en diamant är skadad.

Utrop: 12 800 kr

BROSCH, 18K vitguld, vit opal 2,2 x 2,4 cm, färgspel, 16 åttkantslipade och briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW(G)/VVS, infattade i blommönster, Stibe KB, Uppsala 1964, mått 3,5 x 2,6 cm, vikt 9,3 g.

7 200 kr

Utrop: 7 800 kr

SKÅL, sterlingsilver, rund vågig form, Alessandria, Italien, svensk kontrollstämpel, diameter 19,5 cm, höjd 9,2 cm, vikt 315 g.

Utrop: 4 800 kr

EVALD NIELSEN, skål på rund fot, silver, stam med genombruten stiliserad växtdekor och pärlbård, vågig skålform med genombrutna ornament, diameter 26,5 cm, höjd 26,5 cm, Jugend, Köpenhamn, Danmark 1918, vikt 1097,4 g.

Utrop: 33 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, ca 89 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, trollslända,mått 4,3 x 4,9 cm, vikt 8,9 g, inneslutningar når ytan, några diamanter med nagg.

8 800 kr

Utrop: 9 800 kr

BROSCH, 14K guld/vitguld, 35 gammalslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW(G)/VS-SI, ca 5 diamanter ca W-TCR, hästskoform, mått 3,2 x 3,5 cm, vikt 8,4 g, 1 diamant skadad, 3 diamanter med nagg.

Utrop: 8 500 kr

BROSCH, 18K guld, florentinsk mosaik, mått 5,5 x 4,5 cm, vikt 28 g, baksida ej guld, gravyr på ramens baksida.

Utrop: 5 900 kr

SKÅL, silver, oval form, på oval fotring med genombrutet galler av golfbollar, signerad, Carlman, Stockholm 1946, höjd 6,5 cm, mått 26,2 x 17,8 cm, vikt 697,9 g.

Utrop: 12 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K vitguld, 24 diamanter ca 1,30 ctv varav 19 briljant, 3 gammal och 2 mediumslipade diamanter, ca TW(G)/VS (1 Ca, 1 Cr & 1 SI2), gummirem med 18K guldlås, vikt utan rem 19,1 g, en sten med skadad rondist.

Utrop: 16 400 kr

BROSCH, gulmetall, lavacamé, motiv föreställande Peter Paul Rubens, mått 5,0 x 3,8 cm, etui.

Utrop: 3 800 kr

GEORG JENSEN, puderdosa, silver, nr 231L, spegel, Danmark 1933-1944, diameter 6,5 cm, vikt 73,5 g.

850 kr

Utrop: 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter samt 32 briljantslipade diamanter, ca 2,10 ctv, ca TW(G)/VS, stift/clips, vikt 11,7 g.

Utrop: 27 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 20 ovalslipade blå safirer ca 20,00 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca Ca-Brown/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 15,9 g.

Utrop: 23 000 kr

ARMRING, 18K guld, 3 blå safirer ca 8,71 ctv, 21 briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca TW(H)/VVS-VS, öppningsbar, JMF Guldsmed Stockholm 1993, vikt 47,5 g.

Utrop: 21 000 kr

SKÅL, sterlingsilver, på rund fotring, uppåt vidgande, vågig kant, signerad Heinz Decker, Hallberg, Stockholm år 1958, höjd 16 cm, mått 22,4 x 19,2 cm, vikt 547,7 g.

Utrop: 8 600 kr

SMYCKESET, 2 delar: brosch och örhängen med 5 pärlor, Strömdahls Stockholm 1945, vikt 16,4 g, stift, etui.

Utrop: 8 900 kr

WIWEN NILSSON, brosch, nr 1, sterlingsilver, påfågel, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1956, längd 6 cm, vikt 27,7 g, originaletui. (d)

8 000 kr

Utrop: 9 200 kr

ÖLSTOP, silver, reliefdekor, troligen John King, London, England 1776, höjd 13 cm, vikt 300,8 g.

4 600 kr

Utrop: 4 000 kr