Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012
ARMBAND, 18K guld, 7 snäckskalscaméer med motiv föreställande gudar och gudinnor, antikt, längd 17,8 cm, Frans Holm, Göteborg 1880, vikt 30 g.
ARMRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 4,90 ctv, ca TCr(I)/SI, mått 5,5 x 6 cm, vikt 23,6 g.
RING, 18K guld, odlad South Sea pärla ca 12,25 mm, off round, 30 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS-SI, två stenar Pique, Italien, stl 18,5 mm, vikt 14,5 g, två diamanter med nagg och en diamant är skadad i paviljongen.
COLLIER, 18K vitguld, 124 briljantslipade diamanter, ca 11,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P1, längd 41cm, vikt 34,5 g.
COLLIER, 18K guld, ornament med snäck och blommotiv, antikt, längd 43 cm, Stephan Liljeblad, Nyköping 1841, vikt 11,5 g, tennlagning.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, blå emalj, Sporrong, Stockholm 1928, vikt 15,0 g originaletui.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, äkta pärlor, miniatyrmålning, ca 1900, 5x4 cm, vikt 14,8 g, gravyr på baksidan, 1 tennlödning.
HÄNGE, 14K guld och silver, äkta blisterpärla 3,6 x 1,8 cm, rosenslipade diamanter, antikt, ca 1850, vikt 36,3 g, några mindre stenar skadade, originaletui.
DOSA, silver, nielloarbete, dekor med slädekipage, invändigt förgylld, kontrollstämpel Ivan Yefimovitch Konstantinov Ryssland Moskva 1876, 8x4 cm, vikt 106,3 g.
HANS FORSMAN (1835-1850), ett par ljusstakar, silver, dekor av akantusblad, nyrokoko, Stockholm 1850, höjd 26,5 cm, vikt 1134,1 g, fyllda.
CHRISTIAN F HEISE (1904-1932), slev, silver, Jugend, hamrad yta, design Möinichen, Köpenhamn 1900-talets början, längd 38 cm, vikt 232,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 8,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 12,2 g.
WIWEN NILSSON, collier, förgyllt sterlingsilver, fasetterad bergkristall ca 2,5 x 2,2 cm, ring och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1944, stavarnas längd 2 cm, bergkristallen har nagg i de fyra hörnen. (d)
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, japansk tallkvist nr 42, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1961, mått 6,5 x 4,5 cm. (d)
BROSCH, 18K guld, rosenslipad diamant, 18 orientaliska halvpärlor, 1 pärla något sliten, mått 4,8 x 2,3 cm, vikt 7,3 g, nål ej guld.
BROSCH, platina, 5 briljantslipade och gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca 97 rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, svensk kontrollstämpel, 1900-talets första hälft, mått 4,5 x 4,3 cm, vikt 11,4 g.
BROSCH, 18K guld, 12 navetteslipade smaragder och 12 rosenslipade diamanter, fattade i stjärnmönster i relief på en oval konvex platta, Gustaf Dahlgren, Malmö 1948, mått 5,8x2,3 cm, vikt 19 g, inneslutningar når ytan i smaragder, 2 smaragder skadade.
RING, 18K guld/vitguld, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g.