101 - 120 av 216
1...567...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012

Klubbad för

ARMBAND, 18K guld, 7 snäckskalscaméer med motiv föreställande gudar och gudinnor, antikt, längd 17,8 cm, Frans Holm, Göteborg 1880, vikt 30 g.

16 200 kr

Utrop: 18 000 kr

ARMRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 4,90 ctv, ca TCr(I)/SI, mått 5,5 x 6 cm, vikt 23,6 g.

Utrop: 96 000 kr

RING, 18K guld, odlad South Sea pärla ca 12,25 mm, off round, 30 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS-SI, två stenar Pique, Italien, stl 18,5 mm, vikt 14,5 g, två diamanter med nagg och en diamant är skadad i paviljongen.

Utrop: 14 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 124 briljantslipade diamanter, ca 11,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P1, längd 41cm, vikt 34,5 g.

Utrop: 126 000 kr

COLLIER, 18K guld, ornament med snäck och blommotiv, antikt, längd 43 cm, Stephan Liljeblad, Nyköping 1841, vikt 11,5 g, tennlagning.

Utrop: 8 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 1,01 ct, River(D)/VS2, HRD certifikat nr 941314404.

Utrop: 63 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, blå emalj, Sporrong, Stockholm 1928, vikt 15,0 g originaletui.

10 200 kr

Utrop: 11 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld, äkta pärlor, miniatyrmålning, ca 1900, 5x4 cm, vikt 14,8 g, gravyr på baksidan, 1 tennlödning.

Utrop: 1 700 kr

HÄNGE, 14K guld och silver, äkta blisterpärla 3,6 x 1,8 cm, rosenslipade diamanter, antikt, ca 1850, vikt 36,3 g, några mindre stenar skadade, originaletui.

Utrop: 86 000 kr

DOSA, silver, nielloarbete, dekor med slädekipage, invändigt förgylld, kontrollstämpel Ivan Yefimovitch Konstantinov Ryssland Moskva 1876, 8x4 cm, vikt 106,3 g.

2 600 kr

Utrop: 2 300 kr

HANS FORSMAN (1835-1850), ett par ljusstakar, silver, dekor av akantusblad, nyrokoko, Stockholm 1850, höjd 26,5 cm, vikt 1134,1 g, fyllda.

6 000 kr

Utrop: 7 000 kr

CHRISTIAN F HEISE (1904-1932), slev, silver, Jugend, hamrad yta, design Möinichen, Köpenhamn 1900-talets början, längd 38 cm, vikt 232,7 g.

Utrop: 2 100 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 8,24 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 12,2 g.

Utrop: 88 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, förgyllt sterlingsilver, fasetterad bergkristall ca 2,5 x 2,2 cm, ring och stavlänk, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1944, stavarnas längd 2 cm, bergkristallen har nagg i de fyra hörnen. (d)

Utrop: 16 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, japansk tallkvist nr 42, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1961, mått 6,5 x 4,5 cm. (d)

Utrop: 9 900 kr

BROSCH, 18K guld, rosenslipad diamant, 18 orientaliska halvpärlor, 1 pärla något sliten, mått 4,8 x 2,3 cm, vikt 7,3 g, nål ej guld.

Utrop: 3 200 kr

BROSCH, platina, 5 briljantslipade och gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca 97 rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, svensk kontrollstämpel, 1900-talets första hälft, mått 4,5 x 4,3 cm, vikt 11,4 g.

Utrop: 23 000 kr

BROSCH, 18K guld, 12 navetteslipade smaragder och 12 rosenslipade diamanter, fattade i stjärnmönster i relief på en oval konvex platta, Gustaf Dahlgren, Malmö 1948, mått 5,8x2,3 cm, vikt 19 g, inneslutningar når ytan i smaragder, 2 smaragder skadade.

Utrop: 9 600 kr

RING, 18K guld/vitguld, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 11,9 g.

Utrop: 7 800 kr

GIRON & LINDGREN, ring, 18K guld, hårgömma, emalj, Stockholm 1838, stl 18,75 mm, vikt 3,6 g, emaljskada.

2 800 kr

Utrop: 1 500 kr