Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012
COLLIER, 18K vitguld, 144 briljantslipade diamanter ca 13,80 ctv, doserade från ca 0,015 till ca 0,22 ct, ca W-Cr(H-J)/SI (ca 3-4 st är P1), längd 43 cm, vikt 24,0 g.
TENNISARMBAND i 18K rodierat guld, 50 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca W(H)/SI, längd 18 cm, vikt 11,7 g.
Silver Fat
GEORG JENSEN, fat, sterlingsilver, nr 232, Köpenhamn 1925-32, även stämplad GAB F, brett brätte med stiliserade blommor och graverat K, hamrad yta, diameter 35 cm, vikt 984,4 g. Proveniens ingenjör Ivar Krüger.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Ca(M)/VVS1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, en inneslutning når ytan, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 2 blå safirer ca 1,00 ctv, Juvelateljén Evert Lindberg, Göteborg 1973, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval fasetterad blå safir ca 1,20 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 21 mm, vikt 8,0 g, safiren har ett nagg vid rondisten och mindre nagg i bordets fasettkanter.
WIWEN NILSSON, brosch, förgyllt sterlingsilver, flygande trana med blad i näbben, nr 1, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1952, vikt 16,3 g, slitage på förgyllningen. (d)
WIWEN NILSSON, collier, silver, bergkristall, 2,1 X 1,3 cm, signerat Wiwen Nilsson, stämplat AN, Lund 1943, kedjans längd 50 cm, vikt 39,2 g, kortad länk. (d)
ARMBAND, 18K guld, 6 pärlor, blå emalj, stämplad Carl Fredrik Carlman (verksam 1857-1889), Stockholm 1861, längd 16,6 cm, vikt 41 g, tennlagningar, mindre emaljskada, 5 av pärlorna är genomborrade, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 210 briljantslipade diamanter, 39 x 0,05 och 171 x 0,01, ca 3,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 18,3 cm, vikt 13,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, River(E)/VVS1, GIA Diamond Grading certifikat nr 2141801903, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.
KORLOFF PARIS, collier, 18K guld, 130 briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, svart emalj, inre omkrets 35 cm, vikt 79,5 g, originaletui.
RING, 18K guld/silver, oval fasetterad akvamarin ca 4,00 ct, 14 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 11 g, en diamant skadad, en klo är av.
KARLHEINZ SAUER, hänge, 18K guld, 18 odlade pärlor ca 2,7- 9,7 mm, olika färger, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VVS, matterat, Klagstorp 1983, längd 6 cm, vikt 13,1 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 runda fasetterade blå safirer ca 1,30 ctv, 44 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 6,5 g, 3 diamanter med mindre skador.
RING, 18K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW(G)/VS, rosett, stämplad Alessandria, Italien, svensk kontrollstämpel, stl 17 mm, vikt 10,6 g.
RING, platina, 30 droppslipade smaragder ca 4,00 ctv, 17 briljantslipade diamanter varav en åttkantslipad diamant ca 0,73 ctv, ca TW(G)/VS, stl ca 16,5 mm, vikt 10,5 g, 5 smaragder skadade, 4 diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K guld, 22 droppformade rosa koraller, 24 runda fasetterade rubiner ca 4,30 ctv, 120 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 22,5 cm, vikt 148,2 g.
BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, dam med slöja som håller ett pärlcollier, ram av stiliserade löv, 6 x 5 cm, antik, Johan Henrik Lose, Malmö 1846, vikt 18 g.