81 - 100 av 216
1...456...11 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 oktober 2012

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld, 144 briljantslipade diamanter ca 13,80 ctv, doserade från ca 0,015 till ca 0,22 ct, ca W-Cr(H-J)/SI (ca 3-4 st är P1), längd 43 cm, vikt 24,0 g.

Utrop: 140 000 kr

TENNISARMBAND i 18K rodierat guld, 50 briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca W(H)/SI, längd 18 cm, vikt 11,7 g.

Utrop: 68 000 kr

Silver Fat

GEORG JENSEN, fat, sterlingsilver, nr 232, Köpenhamn 1925-32, även stämplad GAB F, brett brätte med stiliserade blommor och graverat K, hamrad yta, diameter 35 cm, vikt 984,4 g. Proveniens ingenjör Ivar Krüger.

Utrop: 34 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca Ca(M)/VVS1, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, en inneslutning når ytan, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.

24 000 kr

Utrop: 27 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 2 blå safirer ca 1,00 ctv, Juvelateljén Evert Lindberg, Göteborg 1973, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.

Utrop: 18 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval fasetterad blå safir ca 1,20 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 21 mm, vikt 8,0 g, safiren har ett nagg vid rondisten och mindre nagg i bordets fasettkanter.

Utrop: 16 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, förgyllt sterlingsilver, flygande trana med blad i näbben, nr 1, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1952, vikt 16,3 g, slitage på förgyllningen. (d)

6 400 kr

Utrop: 6 900 kr

WIWEN NILSSON, collier, silver, bergkristall, 2,1 X 1,3 cm, signerat Wiwen Nilsson, stämplat AN, Lund 1943, kedjans längd 50 cm, vikt 39,2 g, kortad länk. (d)

7 200 kr

Utrop: 7 900 kr

ARMBAND, 18K guld, 6 pärlor, blå emalj, stämplad Carl Fredrik Carlman (verksam 1857-1889), Stockholm 1861, längd 16,6 cm, vikt 41 g, tennlagningar, mindre emaljskada, 5 av pärlorna är genomborrade, etui.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 210 briljantslipade diamanter, 39 x 0,05 och 171 x 0,01, ca 3,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 18,3 cm, vikt 13,7 g.

Utrop: 43 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, River(E)/VVS1, GIA Diamond Grading certifikat nr 2141801903, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 100 000 kr

KORLOFF PARIS, collier, 18K guld, 130 briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, svart emalj, inre omkrets 35 cm, vikt 79,5 g, originaletui.

Utrop: 120 000 kr

RING, 18K guld/silver, oval fasetterad akvamarin ca 4,00 ct, 14 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 11 g, en diamant skadad, en klo är av.

Utrop: 19 200 kr

KARLHEINZ SAUER, hänge, 18K guld, 18 odlade pärlor ca 2,7- 9,7 mm, olika färger, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VVS, matterat, Klagstorp 1983, längd 6 cm, vikt 13,1 g. (d)

Utrop: 14 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 runda fasetterade blå safirer ca 1,30 ctv, 44 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 6,5 g, 3 diamanter med mindre skador.

Utrop: 14 000 kr

RING, 18K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW(G)/VS, rosett, stämplad Alessandria, Italien, svensk kontrollstämpel, stl 17 mm, vikt 10,6 g.

Utrop: 13 000 kr

RING, platina, 30 droppslipade smaragder ca 4,00 ctv, 17 briljantslipade diamanter varav en åttkantslipad diamant ca 0,73 ctv, ca TW(G)/VS, stl ca 16,5 mm, vikt 10,5 g, 5 smaragder skadade, 4 diamanter med nagg.

Utrop: 15 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 22 droppformade rosa koraller, 24 runda fasetterade rubiner ca 4,30 ctv, 120 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 22,5 cm, vikt 148,2 g.

70 000 kr

Utrop: 75 000 kr

BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, dam med slöja som håller ett pärlcollier, ram av stiliserade löv, 6 x 5 cm, antik, Johan Henrik Lose, Malmö 1846, vikt 18 g.

Utrop: 4 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, smaragdslipad diamant ca 2,00 ct, ca LY/SI, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g.

48 000 kr

Utrop: 53 000 kr