Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, briljanter ca 0,40 ctv, TW/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 0,41 ct, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/P1, stl 18,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, 25 briljanter ca 0,72 ctv, TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g, Engelbert, Stockholm 1977.
RING, orm, 18K guld, emalj, briljanter ca 0,58 ctv, TW/VVS, storlek 18 mm, vikt 18,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 1,06 ctv, TW/VVS-VS, längd 18,5 cm, vikt 10,6 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 1,28 ctv, TW/VVS storlek 18 mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,56 ct, Cape/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, ask.
ALLIANSRING, 18K vitguld, ca 19 briljanter ca 0,76 ctv, ca W-TCR/SI-P, stl 17,25 mm, David Nelson, Linköping 1957, vikt 4,4 g.
ARMBAND, 18K guld, platina, safir, gammalslipade diamanter ca 0,18 ctv, TC/SI, längd 18 cm, vikt 8,4 g.
RING, 14K guld/vitguld, briljant ca 1,10 ct, ca grågul ton/P, 2 briljanter ca 0,04 ctv, stl 17,75 mm, vikt 6,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, W-TC/SI, storlek 17,75 mm, vikt 4,9 g, skada på rondist.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, 2 odlade pärlor ca 7 mm, 4 briljant- och 26 åttkantslipade diamanter, 3 skadade diamanter, skruv, vikt 5,1 g, Hallbergs, Stockholm 1953.
RING, 18K guld, platina, smaragd, 2 gammalslipade diamanter ca 0,15 ctv, 7 rosenstenar ca 0,07 ctv, 1900-talets första hälft, storlek 16,25 mm, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade 7,5 mm pärlor samt 2,5 mm pärlor emellan, längd 53 cm, silverlås med pärla.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor 11,90 mm, 2 briljanter ca 0,40 ctv ca TW/VS, stift, vikt 5,9 g, pärlorna är genomborrade.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, W/VS-SI, Stockholm 1961, storlek 16,25 mm, vikt 8,0 g.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter och briljanter ca 0,85 ctv, TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,2 g, en sten med mindre nagg på rondist.