Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
ARMBAND, 18K vitguld, 3 smaragder ca 1,30 ctv (inneslutningar som når ytan), 34 briljanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 21,2 g.
RING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,26 ct, ca W, liten skada och inverterad natural på kronan, 9,2 mm odlad pärla med gul ton, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, kors 6,3 x 3,1 cm, 6 smaragder ca 2,30 ctv (inneslutningar), kedja 60,5 cm, vikt 17,7 + 15,0 g.
ALTON, ARMRING, 18K vitguld, Theresia, diameter 6 cm, öppningsbar, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, vikt 22,4 g, Falköping 1971.
RING, platina/skena i 18K rodierat rödguld, diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCR/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, lödningar i guld.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, gravyr, Hallbergs, Stockholm 1956.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 18 gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI-P, 8 skadade, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g, Ro-be smycken, Stockhom 1964.
RING, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,63 ctv, 4 navetteslipade diamanter ca 0,32 ctv, prinsesslipad diamant ca 0,20, ca W(H)/VS-SI, stl, 16,5 mm, vikt 4,9 g.
ARMBAND, platina, 167 gammalslipade diamanter (de flesta enkelslipade) ca 4,67 ctv, ca TCr-TCa/SI i genomsnitt, några nagg, längd 18 cm, vikt 25 g, säkerhetskedja (behöver lödas fast i ena änden).
ÖRHÄNGEN, 18K guld, orientaliska pärlor, 6 rubiner ca 0,40 ctv, skruv, vikt 7,2 g, sannolikt Ryssland.
ARMBAND, 14K guld/silver, 9 stjärnsafier 31,78 ctv enligt gravyr, 90 carréslipade safirer ca 10 ctv, nagg på några av safirerna, 18 briljanter ca 0,45 ctv, en med inneslutning som når ytan, ca W/VS-P1, längd 18,5 cm, vikt 30,1 g.
RING, 18K vitguld, stjärnsafir ca 4,5 ct, 12 carréslipade safirer ca 0,50 ctv, nagg, 6 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 8,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, ca 158 briljanter ca 5,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, en briljant skadad, längd 41 cm, vikt 17,7 g.
RING, 18K guld, en cabochonslipad rubin, 6 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, smaragdslipad diamant ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 17,25 mm, engelska stämplar, vikt 6,9 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 7 briljanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, Stockholm 1996, vikt 4,8 g.
RING, 14K guld, safir ca 2,53 ct, diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, stl 16,5 g, vikt 5,3 g.