61 - 80 av 358
1...345...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012

Klubbad för

ARMBAND, 18K vitguld, 3 smaragder ca 1,30 ctv (inneslutningar som når ytan), 34 briljanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 21,2 g.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,26 ct, ca W, liten skada och inverterad natural på kronan, 9,2 mm odlad pärla med gul ton, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g.

Utrop: 2 300 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, kors 6,3 x 3,1 cm, 6 smaragder ca 2,30 ctv (inneslutningar), kedja 60,5 cm, vikt 17,7 + 15,0 g.

Utrop: 11 500 kr

HÄNGE, 18K guld, pärlor, längd 6 cm, vikt 5,8 g, Olhans Hovjuvelerare, Falun 1945.

Utrop: 2 100 kr

ALTON, ARMRING, 18K vitguld, Theresia, diameter 6 cm, öppningsbar, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, vikt 22,4 g, Falköping 1971.

6 500 kr

Utrop: 7 500 kr

RING, platina/skena i 18K rodierat rödguld, diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCR/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, lödningar i guld.

Utrop: 6 600 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, gravyr, Hallbergs, Stockholm 1956.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 18 gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI-P, 8 skadade, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g, Ro-be smycken, Stockhom 1964.

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,63 ctv, 4 navetteslipade diamanter ca 0,32 ctv, prinsesslipad diamant ca 0,20, ca W(H)/VS-SI, stl, 16,5 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 14 200 kr

ARMBAND, platina, 167 gammalslipade diamanter (de flesta enkelslipade) ca 4,67 ctv, ca TCr-TCa/SI i genomsnitt, några nagg, längd 18 cm, vikt 25 g, säkerhetskedja (behöver lödas fast i ena änden).

Utrop: 60 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, orientaliska pärlor, 6 rubiner ca 0,40 ctv, skruv, vikt 7,2 g, sannolikt Ryssland.

Utrop: 2 700 kr

BROSCH, 14K guld, akvamarin ca 16,00 ct. vikt 15,3 g, mått 7,5 X 3 cm.

Utrop: 3 200 kr

ARMBAND, 14K guld/silver, 9 stjärnsafier 31,78 ctv enligt gravyr, 90 carréslipade safirer ca 10 ctv, nagg på några av safirerna, 18 briljanter ca 0,45 ctv, en med inneslutning som når ytan, ca W/VS-P1, längd 18,5 cm, vikt 30,1 g.

12 400 kr

Utrop: 9 200 kr

RING, 18K vitguld, stjärnsafir ca 4,5 ct, 12 carréslipade safirer ca 0,50 ctv, nagg, 6 briljanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 8,0 g.

8 100 kr

Utrop: 2 800 kr

COLLIER, 18K vitguld, ca 158 briljanter ca 5,33 ctv, ca TW-W/VS-SI, en briljant skadad, längd 41 cm, vikt 17,7 g.

Utrop: 42 000 kr

RING, 18K guld, en cabochonslipad rubin, 6 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 6 g.

Utrop: 2 700 kr

ENSTENSRING, 18K guld, smaragdslipad diamant ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 17,25 mm, engelska stämplar, vikt 6,9 g.

Utrop: 4 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld, 7 briljanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, Stockholm 1996, vikt 4,8 g.

Utrop: 3 400 kr

RING, 14K guld, safir ca 2,53 ct, diamanter ca 0,48 ctv, ca W/SI, stl 16,5 g, vikt 5,3 g.

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, TW/VS-SI, en inneslutning når ytan, krokar, vikt 1,9 g.

5 600 kr

Utrop: 5 800 kr